Koncerty, spektakle, projekcje filmowe, spotkania literackie, wystawy, wykłady i warsztaty to niektóre z atrakcji tegorocznego jubileuszowego X Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera", który odbędzie się od 24 sierpnia do 1 września w Warszawie.
"Pierwszy festiwal zorganizowaliśmy 20 lat temu. Nazywał się +Shalom+. Gościem honorowym był wówczas Yehudi Menuhin i musiało minąć kolejnych 10 lat, żebyśmy zorganizowali Festiwal +Warszawa Singera+. Mijała wtedy jego 100. rocznica urodzin, więc postanowiliśmy go wziąć za patrona. Pierwszy festiwal trwał cztery, obecny potrwa aż 10 dni. Okazało się, że warszawiacy polubili tę imprezę. Na pierwszym festiwalu gościem był syn Isaaca Bashevisa Singera - Israel Zamir i na dziesiątym również będzie obecny, tym razem wraz ze swoimi dziećmi" - mówiła podczas wtorkowej konferencji prasowej Gołda Tencer, dyrektor generalna Fundacji Shalom, organizującej festiwal.
Poza atrakcjami muzycznymi i teatralnymi, planowanych jest prawie 200 wydarzeń kulturalnych. "Będzie można obejrzeć zarówno przedstawienie +Yentl+ w wykonaniu Teatru Żydowskiego z Rumunii, małe formy teatralne czy koncert kantorów rozpoczynający festiwal. Z kolei podczas jego zakończenia będzie można posłuchać przepięknych pieśni weselnych. Na festiwalu zagra też Kayah, która wydaje płytę o tematyce żydowskiej. Będą spacery tematyczne, wieczory poezji, koncerty gwiazdy Broadwayu Dudu Fischera i +księcia muzyki gospel+ Joshuy Nelsona, a także sesja naukowa poświęcona Julianowi Tuwimowi" - relacjonowała Tencer.
Jak zaznaczyła, jej marzeniem od wielu lat było, by na festiwalu wystąpił znany trębacz Tomasz Stańko. I będzie on gościem "Warszawy Singera" dając koncert w kościele na pl. Grzybowskim. "Występ na festiwalu to dla mnie duży honor i cieszę się, że mogę w nim wziąć udział. Zagram dwuczęściowy koncert - w pierwszej wystąpię z zespołem Kroke, w drugiej - zaprezentuję specjalnie przygotowany na festiwal program, z towarzyszeniem mojego nowojorskiego kwartetu" - powiedział obecny na konferencji Stańko.
Na ulice stolicy w pierwszą i drugą sobotę festiwalu wyjedzie także specjalny piętrowy autobus promujący "Warszawę Singera". "W pierwszą sobotę przybliży on gościom żydowską Warszawę, w drugą - planujemy uruchomić autobus literacki, gdzie będzie można posłuchać klasyki jidysz" - zapowiadała Gołda Tencer. Będzie miała także miejsce akcja wymiany książek, w ramach której będzie można przynieść książki, najlepiej o tematyce żydowskiej i wymienić je na inne.
Zaplanowano również spotkanie z gościem festiwalu, synem Singera, Israelem Zamirem. "Myślę, że to będzie bardzo ciekawe, ponieważ relacja między nimi była dosyć trudna. Planujemy też spotkanie poświęcone Janowi Karskiemu, z Ewą i Maciejem Wierzyńskimi w związku z wydaniem książki +Emisariusz, własnymi słowami+ oraz z Władysławem Bartoszewskim, poświęcone Żegocie" - opowiadał poeta i prozaik, jeden z prowadzących żydowski salon literacki Remigiusz Grzela.
Swój festiwalowy debiut odnotuje też piosenkarz Krzysztof Kiljański. "Zaprezentuję w zasadzie utwory z całej swojej dyskografii. Będą też rzeczy, które specjalnie przygotowuję na ten koncert m.in. jedna z najbardziej znanych piosenek ze +Skrzypka na dachu+ i utwory Leonarda Cohena" - powiedział Kiljański.
Tancerz Michał Piróg poprowadzi warsztaty tańca żydowskiego. "Miło mi po raz kolejny brać udział w festiwalu, tym bardziej, że to już dziesiąta edycja. Oprócz tego, że poprowadzę warsztaty, będę miał okazję porozmawiać z zainteresowanymi o Izraelu, gdzie po raz pierwszy pojechałem kilka lat temu" - mówił Piróg.
Na festiwalu zagości również żydowska kuchnia. "Kuchnia ta jest jedną z najwspanialszych mi znanych. Jeżeli mówimy o współczesnym Izraelu, a taki jest motyw przewodni mojego warsztatu kulinarnego, mówimy o wielkim i różnorodnym tyglu kulinarnym. Na pewno będzie można spróbować hummusu i gulaszu z ryb. Mam nadzieję, że goście wyjdą zadowoleni, no i najedzeni" - dodał kucharz Jan Kuroń, który poprowadzi warsztaty.
X Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" odbędzie się jak co roku w rejonie pl. Grzybowskiego, ul. Próżnej i na Muranowie, w kafejkach nad Wisłą oraz na warszawskiej Pradze.
Patronem medialnym "Warszawy Singera" jest Polska Agencja Prasowa.(PAP)
akn/ mrt/