Światowej sławy pianista Kevin Kenner wystąpi podczas zaczynającego się piątek w Szczecinie XI Festiwalu Muzyki Dawnej. Artysta zagra m.in. V Symfonię Beethovena na oryginalnym instrumencie sprzed dwóch wieków.
XI Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej odbędzie się w dniach od 8 do 18 maja. W Szczecinie, ale też Stargardzie Szczecińskim i niemieckim Jueteborgu zaplanowano cykl koncertów promujących muzykę dawną - poinformowali we wtorek organizatorzy festiwalu.
Festiwal zainauguruje pt. "Podroż na Wschód". Prezes Szczecińskiej Fundacji Akademia Muzyki Dawnej, organizującej imprezę, Urszula Stawicka opracowując program koncertu wybrała dzieła inspirowane Orientem, ale też "egzotyczną i wschodnią" np. dla twórców włoskich kulturą Polski Wazów.
"Wybrałam dzieła wokalne, w tym fragmenty oper inspirowanych Wschodem, ale też dzieła instrumentalne, np. kompozytora Tarquinio Meruli, dla którego podróż do Polski i lata spędzone na dworze Wazów w Warszawie były symboliczną bramą na Wschód, stanowiącą pomost pomiędzy kulturą Zachodu i Wschodu" - mówiła Stawicka.
Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpi Boshena Korchynska z Ukrainy, grająca na chromatycznej sopiłce – nieznanym w Polsce, tradycyjnym instrumencie ukraińskim. Towarzyszyć jej będzie kontratenor Łukasz Dulewicz.
W programie festiwalu jest kolejna edycja projektu "Beethoven non plus ultra", który zakłada wykonanie wszystkich dzieł orkiestrowych kompozytora na instrumentach historycznych. To właśnie w tej części festiwalu wystąpi jego gość specjalny Kevin Kenner.
Zagra on na oryginalnym pianoforte Antona Waltera z 1795 roku, z towarzyszeniem Orkiestry Fundacji grającej na instrumentach historycznych. W programie III koncert fortepianowy c-moll oraz V Symfonia c-moll. Jak powiedział dyrygent i dyrektor artystyczny Fundacji Paweł Osuchowski, instrument sprowadzany do Szczecina jest częścią kolekcji instrumentów historycznych Martina Schwabe z Lipska. Grał na nim Ludwig van Beethoven - dodał. "Nie wiemy jak brzmiała ta muzyka przed wiekami, ale chcemy się do niej przybliżyć. To niepodważalny walor słuchać Beethovena granego na instrumentach z epoki" - zaznaczył.
Wśród około setki tegorocznych wykonawców zaproszonych do Szczecina są soliści i zespoły z kilku krajów europejskich i Polski. Podczas sześciu koncertów festiwalowych wykonają utwory z repertuaru od średniowiecza po oświecenie.
Koncerty Festiwalu organizowane są w zabytkowych wnętrzach Szczecina, m.in. w Muzeum Narodowym, w kościele ewangelicko-augsburskim, cerkwi.
Głównym organizatorem festiwalu jest szczecińska Fundacja Akademia Muzyki Dawnej powołana do życia przez organistkę i klawesynistkę Urszulę Stawicką w 2008 r. Celem fundacji jest upowszechnianie wiedzy o muzyce dawnej ze szczególnym uwzględnieniem ziem Pomorza Zachodniego. Głównym zadaniem fundacji jest wspieranie działań kulturalnych, edukacyjnych i naukowych.(PAP)
epr/ abe/