Elli Choi z USA i Eva Rabczevska z Ukrainy w grupie starszej oraz Eugene Kawai z Japonii, Elea Nicke ze Szwajcarii i Ines Issel Burzyńska pochodzenia hiszpańsko-polskiego, w młodszej – to zwycięzcy XIII Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków w Lublinie.
Wszyscy laureaci zaprezentują się w sobotę wieczorem na koncercie na Zamku Lubelskim.
Konkurs prowadzony był równocześnie w dwóch grupach wiekowych. W grupie starszej - do 23 lat - jurorzy przyznali dwie równorzędne pierwsze nagrody, otrzymali je Elli Choi z USA i Eva Rabczevska z Ukrainy. Drugiej nagrody nie przyznano, a trzecią otrzymała Kyoto Ogawa z Japonii.
W grupie młodszej – do 18 lat – zwycięzców jest troje: Eugene Kawai z Japonii, Elea Nicke ze Szwajcarii oraz Ines Issel Burzyńska, pochodzenia hiszpańsko-polskiego. Drugą nagrodę przyznano Palomie So Chin Cham pochodzenia kanadyjsko-chińskiego, a trzecią – Nao Mizukoshi z Japonii.
Dyrektor konkursu, Ryszard Heliasz z Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, które jest organizatorem imprezy, podkreślił, że tegoroczna edycja miała bardzo wysoki poziom. „Objawieniem konkursu jest 14-letnia Elli Choi, która mimo młodego wieku wygrała w grupie starszej, do 23 lat. Z wyboru chciała wystąpić w trudniejszej grupie starszej i okazała się najlepsza” – powiedział Heliasz.
„Objawieniem konkursu jest 14-letnia Elli Choi, która mimo młodego wieku wygrała w grupie starszej, do 23 lat. Z wyboru chciała wystąpić w trudniejszej grupie starszej i okazała się najlepsza” – powiedział Heliasz.
Elli Choi rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w wieku trzech lat. Gdy miała pięć lat, wystąpiła jako solistka podczas koncertu z Koreańską Orkiestrą Symfoniczną w Seulu. Jest laureatką 2013 International Summer Academie Mozarteum w Salzburgu. Od siódmego roku życia uczy się w Pre-College Division of The Juilliard School w USA.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 48 skrzypków w grupie młodszej oraz 27 w grupie starszej. Przyjechali z 24 krajów, m.in. z USA, Kanady, Tajwanu, Singapuru, Chin, Japonii, Włoch, Niemiec, Finlandii, Kazachstanu, Ukrainy i Białorusi.
Konkurs podzielony był na trzy etapy. W pierwszym uczestnicy grali utwory na skrzypce solo, wybrane spośród dzieł m.in. Jana Sebastiana Bacha, Niccolo Paganiniego, Henryka Wieniawskiego, Karola Lipińskiego. W etapie drugim zagrali sonaty na skrzypce i fortepian, m.in. Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwika van Beethovena, a także dowolny utwór wirtuozowski. W etapie trzecim wioliniści grali koncert na skrzypce z towarzyszeniem fortepianu, wybrany z listy propozycji, na której znalazły się koncerty m.in. Lipińskiego, Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Piotra Czajkowskiego.
Występy młodych wiolinistów oceniało międzynarodowe, 15-osobowe jury złożone z wybitnych skrzypków i jednocześnie pedagogów, pod przewodnictwem prof. Zakhara Brona.
Konkurs Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego odbywa się w Lublinie co trzy lata. Wśród jego laureatów są znani w świecie wioliniści tacy jak: Maksim Wengerow, Wiktoria Mułłowa, Wadim Repin, a także czołówka polskich skrzypków: Bartłomiej Nizioł, Piotr Pławner, Dominika Falger, Joanna Kurkowicz. (PAP)
kop/ gma/