Wirtuozi muzyki dawnej z Niemiec, Austrii, Czech, Rosji, Ukrainy i Polski wystąpią podczas 13. edycji szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej. Festiwal zainauguruje 13 maja koncert żeńskiego zespołu wokalnego z Sankt Petersburga, wykonującego pieśni dawnej Rusi.
Tegoroczny festiwal zatytułowano "Między niebem a ziemią". Jak tłumaczy Urszula Stawicka z Fundacji Muzyki dawnej - głównego organizatora wydarzenia - to muzyczna metafora egzystencji człowieka.
Repertuar wykonywany przez rosyjski zespół "Kluch razumieni" to "klucz do zrozumienia wiary". "Czysty, prawdziwy śpiew, ortodoksyjna muzyka, odtworzona dzięki badaniom historycznym" - dodaje.
Kolejnym wydarzeniem festiwalu ma być koncert "Anioł i diabeł". Jego bohaterami będą dwaj wielcy kompozytorzy francuskiego baroku - Marin Marais oraz Jean-Baptiste Forqueray. Ich dzieła wykona wirtuoz gry na viola da gamba Petr Wagner z Czech.
Tradycyjnie koncerty Festiwalu organizowane są w zabytkowych wnętrzach Szczecina.
Na finał festiwalu zabrzmi 22 maja w kościele pw. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie VII symfonia A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena. Orkiestrę Fundacji Akademii Muzyki Dawnej w międzynarodowym składzie poprowadzi Paweł Osuchowski.
To kolejna edycja projektu "Beethoven non plus ultra", który zakłada wykonanie wszystkich dzieł orkiestrowych kompozytora na instrumentach historycznych.
W programie koncertu znalazł się też rzadko wykonywany, trudny kompozycyjnie, V koncert skrzypcowy Feliksa Janiewicza, skrzypka i kompozytora tworzącego w drugiej połowie XVIII i pierwszej XIX wieku.
Muzycy biorący udział w Festiwalu grają na historycznych instrumentach. W tym roku jednym z nich będzie rzadko spotykany obecnie dulcjan - poprzednik fagotu.
Głównym organizatorem festiwalu jest szczecińska Fundacja Akademia Muzyki Dawnej powołana do życia przez organistkę i klawesynistkę Urszulę Stawicką w 2008 r. Celem fundacji jest upowszechnianie wiedzy o muzyce dawnej ze szczególnym uwzględnieniem ziem Pomorza Zachodniego. Głównym zadaniem fundacji jest wspieranie działań kulturalnych, edukacyjnych i naukowych.(PAP)
epr/ agz/