Kultura i sztuka po 1989 roku

25.08.2018

XVIII Międzynarodowy Festiwal Zespołowej Muzyki Akordeonowej - od 27 września w Koszalinie

Przez cztery dni września Koszalin będzie stolicą zespołowej muzyki akordeonowej za sprawą organizowanego w mieście po raz 18. festiwalu. Wieczorne koncerty należeć będą do rosyjskiego duetu „Venti Dita”, „Taran Trio” z Białorusi oraz orkiestry z Sankt Petersburga.

XVIII Międzynarodowy Festiwal Zespołowej Muzyki Akordeonowej odbędzie się w Koszalinie w dniach 27-30 września. Jego organizatorem jest Centrum Kultury 105, a pomysłodawcą i koordynatorem Artur Zajkowski, założyciel koszalińskiej Orkiestry Akordeonowej "Akord".

Festiwal nie ma formuły konkursowej, nie ma ograniczenia wiekowego dla uczestników. Jedyny warunek to zespołowa gra na akordeonie. Z początkiem września ruszy rejestracja zespołów zainteresowanych uczestnictwem.

"Spodziewamy się ok. 80-100 osób. Przyjadą do nas zespoły z całej Polski, od Pomorza po Podlasie. W pierwszym dniu festiwalu, podczas koncertu inauguracyjnego, my - koszalińscy akordeoniści – powitamy wszystkich uczestników. Zagramy jeden, dwa utwory. Ostateczna długość naszego koncertu zależeć będzie od zaproszonych gości. Tę edycję festiwalu rozpoczniemy z rosyjskim duetem +Venti Dita+" – powiedział w sobotę PAP Zajkowski.

Koordynator festiwalu dodał, że duet z Saratowa gra muzykę rozrywkową, "jakiej w Koszalinie chyba jeszcze nie mieliśmy", a to ze względu - jak podkreślił - na "show, jakie robią na scenie".

"Widziałem ich w dwóch miejscach na świecie i dlatego postanowiłem ich zaprosić. To zawodowcy, z tytułami, wygranymi w prestiżowych światowych konkursach. Zgodzili się też poprowadzić festiwalowe warsztaty z uczestnikami. Specjalizują się w repertuarze rozrywkowym, a znawców tego tematu w Polsce jest niewielu. Profesorzy akademii muzycznych raczej wybierają muzykę klasyczną" – powiedział Zajkowski.

28 i 29 września planowane są przedpołudniowe prezentacje zespołów akordeonowych oraz koncerty wieczorne. W pierwszym z nich wystąpi "Taran Trio" z Białorusi. Zdaniem Zajkowskiego ich styl to new musette, grają też muzykę rozrywkową, ale już jej "cięższe wydanie", skierowane na jazz. "Grają nie gorzej jak Galiano, mistrz akordeonu" – powiedział Zajkowski.

W kolejnym koncercie wieczornym publiczność będzie mogła posłuchać gry na akordeonach w wykonaniu 30-osobowej Młodzieżowej Orkiestry Akordeonowej z Sankt Petersburga.

"Ciężko taką orkiestrę zaprosić, ale nam się w tym roku udało. To nasze największe osiągnięcie. Na tym koncercie będzie akordeon w każdym wydaniu. Gra na nim będzie na bardzo wysokim poziomie" – zapewnił Zajkowski.

W ostatnim dniu festiwalu odbędzie się koncert galowy, podczas którego zaprezentuje się każdy z zespołów uczestniczących w tym muzycznym wydarzeniu. Na finał wszystkie zespoły staną razem na scenie i zagrają.

Bilety na koncerty kosztować będą symboliczne 5 zł. Ich sprzedaż prowadzi CK 105 w Koszalinie. Podczas festiwalu czynna będzie wystawa wysokiej klasy akordeonów guzikowych i klawiszowych. (PAP)

autor: Inga Domurat

ing/ mkr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL