Polska muzyka będzie dominować podczas tegorocznego 21. Uznamskiego Festiwalu Muzycznego. 40 festiwalowych koncertów będzie się odbywać w obiektach historycznych, salach koncertowych, po polskiej i niemieckiej stronie wyspy Uznam. Festiwal zacznie się 20 września i potrwa do 11 października.
Zgodnie z hasłem festiwalu: ”Odkrywanie Polski przed Chopinem, po nim i z nim” program imprezy bogaty jest w utwory polskich kompozytorów, wykonywanych także przez polskich artystów.
„Polska i Niemcy - oba kraje prowadzą od wieków ożywioną wymianę kulturową. Wspólnie dzielą się nawet wyspą Uznam. XXI Uznamski Festiwal Muzyki przywoła te powiązania” – podkreśla rzecznik imprezy Alexander Datz.
Koncerty będą odbywać się w 27 miejscach, te najważniejsze – inauguracyjny i finałowy w hali turbin dawnej elektrowni w Peenemuende. Pozostałe m.in. w salach koncertowych, świątyniach dawnych Cesarskich Uzdrowisk, w Świnoujściu i na wyspie Wolin.
Festiwal otworzy prowadzona przez Kristjana Järvi orkiestra Baltic Sea Youth Philharmonic (Bałtycka Filharmonia Młodzieżowa), która będzie towarzyszyć 19-letniemu Janowi Lisieckiemu, pochodzącemu z Kanady synowi polskich emigrantów. Młody artysta zagra koncert fortepianowy a-moll Edwarda Griega.
Na wyspę Uznam zawita Radiowa Orkiestra Symfoniczna NDR Sinfonieorchester, która pod kierownictwem Michała Nesterowicza będzie m.in. towarzyszyć laureatowi Konkursu Chopinowskiego Ingolfowi Wunderowi.
Podczas festiwalu polski wirtuoz skrzypiec Piotr Pławner zagra koncert z Berlińską Orkiestrą Kameralną. Gośćmi festiwalu będą też m.in. kompozytor Krzysztof Penderecki z orkiestrą Sinfonia Varsovia.
Jak dodaje Datz, łącznie podczas festiwalu wystąpi ponad 600 artystów. Program imprezy zawiera szeroki wachlarz twórczości - od muzyki klasycznej kilu epok, przez jazzową do muzyki kabaretowej.
Jak podkreśla dyrektor uznamskiego festiwalu Thomas Hummel „w wyjątkowych miejscach, w których odbywać się będą imprezy, Uznamski Festiwal Muzyki oferuje znakomity program muzyczny z repertuarem artystów międzynarodowej sławy grany w miejscach o szczególnym znaczeniu historycznym, w morskim charakterze dwunarodowej wyspy. A to wszystko osadzone w regionie Pomorza zamieszkałym przez Niemców i Polaków".
"W tym roku chcemy podkreślić bogate tradycje muzyczne naszych sąsiadów oraz przypomnieć o wielopokoleniowych powiązaniach obu narodów" - dodaje.
Podczas festiwalu zostanie przyznana nagroda trębaczowi Felixowi Klieserowi. Ten 23-letni muzyk bez rąk, grający na instrumencie stopami, wystąpi w Świnoujściu wraz z dyrygentami Krzysztofem Pendereckim i Rolfem Beckiem oraz z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Muzycy wykonają dzieła Mozarta i Głazunowa.
Orkiestrę Sinfonia Varsovia podczas koncertu finałowego poprowadzi Krzysztof Penderecki. Zabrzmią wówczas skomponowana przez dyrygenta II „Symfonia Bożonarodzeniowa“, „Uwertura bohaterska” Andrzeja Panufnika i kilka koncertów smyczkowych Ludwiga von Beethovena.
Od początku swego istnienia Uznamski Festiwal Muzyki poświęcony jest sztuce wokół Morza Bałtyckiego: odbywa się przez trzy tygodnie w okresie od września do października. Programowi muzycznemu towarzyszą wystawy sztuki, wykłady i występy recytatorskie.
Uznamski Festiwal Muzyki jest jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych w kalendarzu imprez w Niemczech.
Specyfiką festiwalu jest to, że każda jego edycja poświęcona jest muzyce innego kraju. Impreza jest nie tylko promocją danego kraju, ale także promocją turystyki na wyspie, zwanej niegdyś Niemiecką Riwierą. Miasta Heringsdorf i Ahlbeck stały się sławne za sprawą cesarza Wilhelma II, który w latach 60. XIX wieku wybudował tam łaźnie cesarskie. Wyspę Uznam odwiedzali m.in. bracia Mann, Maksym Gorki, Lew Tołstoj i Johann Strauss syn.
W minionych latach w ramach festiwalu prezentowano m.in. dorobek muzyczny Łotwy, Estonii, Niemiec i Polski. (PAP)
epr/ ls/