Premier Beata Szydło złożyła życzenia kończącemu 80 lat Janowi Pietrzakowi, podczas jubileuszowego koncertu "Z PRL-u do Polski", który odbył się w środę w studiu radiowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
"Dla mnie to jest ogromne wyróżnienie i zaszczyt, że mogę dzisiaj tutaj stać na scenie obok mistrza, złożyć życzenia i gratulacje w imieniu wszystkich moich koleżanek i kolegów z rządu Prawa i Sprawiedliwości, który zmienia Polskę. To jest zasługa takich ludzi jak Jan Pietrzak, to że te poplątane kierunki potrafi wyprostować, żeby Polska była Polską" - mówiła Beata Szydło, wręczając jubilatowi bukiet biało-czerwonych róż. Na jubileuszowym koncercie Jana Pietrzaka byli też obecni m.in. wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.
"Blisko 60 lat pańskiej owocnej pracy artystycznej uznać można za ilustracje prawdy, którą Seneka Młodszy ujął w słowach: +nie sądźcie, że radość polega na uśmiechu. Radość to rzecz bardzo poważna+. Szczególnie za czasów słusznie minionych Pańskie niezliczone monologi satyryczne, popularne piosenki, utwory poetyckie, celne komentarze realiów społeczno-politycznych, błyskotliwe metafory i powiedzenia, pana mistrzowska gra z PRL-owską cenzurą - wszystko to pozwalało doświadczyć wyzwalającej mocy uśmiechu" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do jubilata, który odczytano podczas koncertu.
Prezydent przypomniał, że w latach 80. piosenka "Żeby Polska była Polską" Jana Pietrzaka stała się "nieformalnym hymnem Solidarności, ważną częścią doświadczenia pokoleniowego, które połączyło miliony naszych rodaków". "Za to, oraz za wszelkie dobro, które zrodziło się z Pana twórczości, pragnę gorąco podziękować" - dodał prezydent.
"Przeżyć na tym padole Polski 80 lat to nie przelewki. Nie opuszczając rodzinnej Warszawy, żyłem w kilku państwach: w II Rzeczpospolitej, w niemieckim obozie koncentracyjnym, bo tym była Generalna Gubernia, żyłem w sowieckim łagrze, obozie koncentracyjnym, którego podobno PRL był najweselszym barakiem. Sam się starałem, żeby było wesoło, ale mimo wszystko był to gułag. Żyłem w III RP - to było kolejne państwo, a teraz - od wyborów 2015 roku żyję w wolnej Polsce" - mówił Jan Pietrzak.
Podczas koncertu piosenki z repertuaru artysty wykonywali m.in. Bogusław Morka, Ryszard Makowski, Bartłomiej Kurowski, Studio Piosenki Teatru Polskiego Radia, Grupa Świt.
Jan Pietrzak, twórca i lider dwóch satyrycznych kabaretów: studenckiego w Hybrydach i "Kabaretu pod Egidą", autor tysięcy piosenek, monologów, felietonów "Tygodnika Solidarność" i "Gazety Polskiej" oraz prowadzący w TVP Historia program „Po co nam to było..?" urodził się 26 kwietnia 1937 r. w Warszawie. (PAP)
aszw/ itm/