Kultura i sztuka po 1989 roku

07.09.2019

Za tydzień ponowne otwarcie Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu

Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu. 2011 r. Fot. PAP/A. Ciereszko Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu. 2011 r. Fot. PAP/A. Ciereszko

Po trwającym kilka lat remoncie, za tydzień ponownie otwarte zostanie Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu. Na gości czekać będzie nowa aranżacja ekspozycji. Będą oni mogli także wypożyczyć tablety ze specjalną ścieżką zwiedzania z dźwiękami poszczególnych instrumentów.

„Układ i aranżacja nowej ekspozycji Muzeum Instrumentów Muzycznych wyrosły z idei ukazania instrumentów muzycznych poprzez kontekst epoki, zespołu, miejsca i tradycji. Zwiedzając ekspozycje Muzeum, wyruszamy w podróż przez wieki, miejsca, zjawiska, kultury” – tłumaczyła PAP Aleksandra Sobocińska, rzeczniczka Muzeum Narodowego w Poznaniu, któremu podlega Muzeum Instrumentów Muzycznych.

Ekspozycja Muzeum podzielona została na 16 galerii, na 3 kondygnacjach. Sobocińska wskazała, że każda z 16 galerii odsyła widza do jakiegoś obszaru lub zjawiska, które jest jej przewodnią problematyką. „Obok głównego tematu często w danej galerii pojawiają się dodatkowe konteksty lub dopełnienia. Dwie pierwsze kondygnacje prowadzą zwiedzającego przez wybrane zagadnienia z historii artystycznej muzyki europejskiej” – wskazała.

„Parter ekspozycji obejmuje okres od późnego średniowiecza do końca XVIII wieku. Wybrane zagadnienia z historii muzyki zarówno ogólnoeuropejskiej, jak również polskiej czy lokalnie poznańskiej, przedstawiają świat rodzącej się świeckiej muzyki instrumentalnej oraz dominującą w okresie baroku przestrzeń sakralnej muzyki wokalno-instrumentalnej” – dodała Sobocińska.

Podkreśliła również, że pierwsze piętro ekspozycji prowadzi widza przez przemijający w XVIII w. czas muzyki dworskiej, podążając w dalszej jego części do sal koncertowych, słynnych wirtuozów, muzyki kameralnej, salonowej aż do awangardowej muzyki wieku XX.

„Drugie piętro z kolei przybliża tradycje muzyczne różnych kultur świata. Odkrywa bogactwo form instrumentów oraz ich funkcji w danej kulturze. Przedstawia niezwykłą różnorodność sposobów muzykowania – od najprostszych prekolumbijskich grzechotek i gwizdków po bardzo złożoną dźwiękowo i strukturalnie muzykę indyjską” - zaznaczyła.

Po trwającym kilka lat remoncie Muzeum Instrumentów Muzycznych – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, zostanie otwarte dla zwiedzających w sobotę 14 września.

Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu jest jedyną tego typu placówką w Polsce i jedną z nielicznych w Europie. Twórcą placówki był Zdzisław Szulc, który na przełomie lat 1945-1946 przekazał swoich 80 obiektów Muzeum Wielkopolskiemu, inicjując w ten sposób nowy rozdział w dziejach polskiej kultury muzycznej.

W poznańskim Muzeum Instrumentów działa także jedyna w kraju Pracownia Konserwacji Instrumentów Muzycznych (od 1946 r.), w której przywracana jest dawna świetność obiektom. Powstają tutaj również kopie i rekonstrukcje instrumentów archeologicznych czy historycznych. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL