Kultura i sztuka po 1989 roku

22.01.2018

Zadaszone patio gdańskiej ASP będzie miejscem nowych inicjatyw kulturalnych

W Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zakończono budowę dachu nad patio. Prace kosztowały prawie 6,9 mln zł. Uczelnia zyskała dzięki temu nowe miejsce na działalność kulturalną. Uroczystość otwarcia zadaszonego patio odbędzie się w czwartek.

"Program realizowany w nowej, wyjątkowej na terenie Gdańska przestrzeni kulturalnej, będzie skierowany do bardzo szerokiej grupy odbiorców, począwszy od dzieci w wieku przedszkolnym, poprzez młodzież szkolną, studentów, a kończąc na grupie osób dorosłych, w tym seniorów" - poinformowała Agata Kruszczyńska z biura promocji gdańskiej ASP.

Wyjaśniła, że planowane inicjatywy będą bezpłatne i będą miały formę wykładów, warsztatów oraz interdyscyplinarnych zespołów kreatywnych tzw. KonceptLabów. W patio mają się też odbywać m.in. ogólnopolskie konferencje, kameralne koncerty oraz projekcje filmów.

Pierwsze imprezy w patio odbędą się w lutym i będą to m.in. warsztaty dotyczące projektowania ubioru i książek.

Uczelnia szacuje, że przebudowa patio pozwoli zwiększyć frekwencję na wydarzeniach organizowanych przez ASP o ponad 3 tys. osób rocznie.

Koszt przedsięwzięcia pn. "Zadaszenie Patio Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w celu stworzenia unikalnej przestrzeni kulturalnej" wyniósł prawie 6,9 mln zł, z czego ponad 4,7 mln zł pochodziło z budżetu UE. Prace polegały na zbudowaniu ze szkła ściany i zadaszenia istniejącego patio w budynku, tworząc w ten sposób zamkniętą przestrzeń.

Patio wybudowano w 2013 roku, w najnowszej części budynku ASP w Gdańsku z 1968 roku, połączonej z dwoma pozostałymi budynkami - Wielką Zbrojownią z lat 1601-09 oraz XV-wieczną Basztą Słomianą.

Powierzchnia patio wynosi niecałe 200 m kw., może pomieścić ok. 60 osób. (PAP)

autor: Robert Pietrzak

edytor: Paweł Tomczyk

rop/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL