Kultura i sztuka po 1989 roku

27.02.2017

Podlaskie: zainaugurowano Rok Profesora Andrzeja Strumiłły

Andrzej Strumiłło. Fot. PAP/A. Reszko Andrzej Strumiłło. Fot. PAP/A. Reszko

Wystawa malarstwa, wydanie albumu o Strumille i spotkania z nim - złożą się na obchody wypadającego w tym roku 90-lecia urodzin, mieszkającego i tworzącego na Suwalszczyźnie, artysty. W poniedziałek zainaugurowano w Podlaskiem Rok Profesora Andrzeja Strumiłły.

O ogłoszeniu 2017 r. Rokiem Strumiłły zdecydował w ub. r. sejmik województwa podlaskiego. W przyjętym stanowisku podkreślono, że prof. Strumiłło jest niezwykle ważną postacią w budowaniu tożsamości, kultury i historii województwa podlaskiego.

Oficjalna inauguracja Roku odbyła się w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku podczas uroczystej sesji sejmiku województwa podlaskiego.

Laudację przygotował Krzysztof Czyżewski, szef Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów". Napisał w niej, że Strumiłło w swojej pracy zawsze podkreślał związki z pograniczem (urodził się na Litwie - PAP) i pozostał wierny jego tradycjom. Na przekór - jak podkreślił Czyżewski - "odradzającym się nacjonalizmom i murom sztucznie dzielącym ludzi kultury wyrastającym ze wspólnego pnia".

Strumiłło stał się też jednym z prekursorów ekologii "w przekonaniu, że mądre współistnienie z naturą zapewnia człowiekowi nie tylko przetrwanie, ale i szczęście" - napisał szef Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów".

"Pana (Andrzeja Strumiłły - PAP) dzieła zachęcają do pogłębionych, duchowych wędrówek, mówią o ludzkiej wspólnocie i zrozumieniu ponad wszelkimi granicami, pozwalają uważnemu widzowi oswoić i przeżyć złożone piękno innych kultur, ale także zrozumieć najbliższego sąsiada" - napisał w skierowanym do artysty liście wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński podkreślił, że każde spotkanie z profesorem Strumiłłą jest lekcją życia i życzył, aby takich lekcji było jak najwięcej.

Strumiłło przyznał, że od tych wszystkich przemówień "zwilgotniały mu oczy". "Ja się cieszę z tego dnia i z tego uprzywilejowanego tytułu, ale muszę się przyznać, że mam swego rodzaju wątpliwości, skrupuły" - mówił.

"Przecież ja nie jestem Kopernikiem, nie jestem Kościuszką, nie jestem nawet Curie-Skłodowską, a taki zaszczyt" - powiedział Strumiłło, rozbawiając uczestników spotkania. Dodał, że czuje się jak sportowiec, który biegnie do mety ostatkiem sił, i słyszy stadion, który woła: "gazu".

"Ja obiecuję, że będę się starał zrobić jak najwięcej dla społeczności podlaskiej i w miarę możliwości jak najwięcej dla Rzeczpospolitej" - dodał.

Z pomysłem uhonorowania profesora Strumiłły wystąpiło do zarządu województwa podlaskiego Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych "Nad Czarną Hańczą" w Suwałkach. Jak uzasadniono, Strumiłło jest wciąż aktywnym artystą tworzącym w wielu technikach - malarzem, grafikiem, rzeźbiarzem, fotografem, poetą, pisarzem, scenografem, ilustratorem książek, autorem wydawnictw o przyrodzie i kulturze, a także podróżnikiem.

Wśród zaplanowanych działań jest m.in. wydanie albumu "Andrzej Strumiłło w fotografii", zorganizowanie wystawy malarstwa artysty, sesji popularnonaukowej, audycje telewizyjne i radiowe o jego wyprawach, a także nakręcenie filmu o Maćkowej Rudzie, gdzie artysta mieszka.

Andrzej Strumiłło urodził się w 1927 r. w Wilnie, choć niektóre źródła podają błędnie rok 1928. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W latach 1982-84 był kierownikiem Graphic Presentation Unit Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku. W 1984 r. osiadł w Maćkowej Rudzie nad Czarną Hańczą na Suwalszczyźnie. Został wyróżniony wieloma nagrodami państwowymi, m.in. Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasług.

Profesor Strumiłło jest honorowym obywatelem Suwałk. W 2009 r. w mieście otwarto Centrum Sztuki Współczesnej Galeria Andrzeja Strumiłły, gdzie prezentowany jest dorobek artysty, m.in. obrazy, fotografie, ilustracje książkowe, przedmioty przywiezione z wielu podróży na Daleki Wschód. (PAP)

swi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL