Kultura i sztuka po 1989 roku

23.09.2018

Zakończył się konkurs muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej

Waltornista Paweł Cal. Fot. Marek Wesołowski / materiały prasowe 12. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka Waltornista Paweł Cal. Fot. Marek Wesołowski / materiały prasowe 12. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka

Fagocista Szymon Michalik i waltornista Paweł Cal - to laureaci pierwszych nagród w 12. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka, który od 14 września br. odbywał się w Dąbrowie Górniczej (Śląskie).

Laureaci konkursu wystąpili w niedzielę wieczorem podczas konkursowej gali w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, który w ostatnich dniach był też miejscem przesłuchań.

W corocznym konkursie biorą udział młodzi muzycy, do 30. roku życia. Rywalizują zawsze w trzech specjalnościach; w tym roku były to: kontrabas, fagot i róg (waltornia). Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymują po 12 tys. zł oraz pamiątkowe statuetki.

W kategorii kontrabasu nie przyznano I nagrody. W kategorii fagotu statuetkę za I miejsca otrzymał Szymon Michalik, a w kategorii rogu – Paweł Cal.

We wszystkich trzech kategoriach swój udział w tym roku zgłosiło 70 artystów z Włoch, Czech, Chin, Japonii, Portugalii, Wenezueli, Tajwanu, Wielkiej Brytanii oraz Polski. W pierwszych dwóch etapach muzycy prezentowali szeroki repertuar kameralny, z towarzyszeniem fortepianu, obejmujący epoki od baroku po muzykę współczesną.

Finaliści w trzecim etapie mierzyli się z większą formą, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. W zależności od specjalności, wykonywali utwory: M. Spisaka, J. N. Hummla, R. Gliera, G. Bottesiniego i R. Straussa.

Uczestników oceniało międzynarodowe jury pod przewodnictwem waltornisty, prof. Wiesława Grochowskiego z katowickiej Akademii Muzycznej, która od pierwszej edycji konkursu sprawuje nad nim opiekę merytoryczną.

Podczas niedzielnej gali prof. Grochowski gratulował samorządowi Dąbrowy Górniczej pomysłu, aby taką imprezą propagować polską muzykę i trochę zapomnianego kompozytora – Michała Spisaka. Wyraził uznanie dla prezydenta miasta Zbigniewa Podrazy (w zbliżających się wyborach nie ubiega się o reelekcję - PAP), że wykorzystując tylko środki miejskie „doprowadził do imprezy, która nabrała międzynarodowego kształtu i znaczenia”.

„Dzięki temu konkursowi Michał Spisak jest coraz bardziej znany na świecie i grane są jego utwory. To naprawdę wielka zasługa, że Dąbrowa Górnicza organizuje konkurs, by promować polską muzykę i syna swojej ziemi” - podkreślił prof. Grochowski.

Patron konkursu Michał Spisak (1914-1965) to wybitny polski kompozytor, przedstawiciel polskiego XX-wiecznego neoklasycyzmu. Z pochodzenia dąbrowianin, absolwent Konserwatorium Muzycznego w Katowicach. Mieszkał w Dąbrowie Górniczej przez ponad 20 lat, jednak całe twórcze życie spędził w Paryżu, gdzie m.in. studiował kompozycję u słynnej Nadii Boulanger.

Artysta tworzył muzykę symfoniczną, kameralną i utwory solowe na fortepian, skrzypce i instrumenty dęte. Najlepszy okres jego pracy przypadł na czas powojenny, był wówczas laureatem wielu prestiżowych nagród, z których najbardziej znacząca to Grand Prix w konkursie na nowy oficjalny hymn olimpijski w 1955 r. Jego utwór wybrano z 392 kompozycji nadesłanych na konkurs. W 1957 r. zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. królowej Elżbiety w Brukseli za "Concerto giocoso" na orkiestrę kameralną. Zmarł w Paryżu w 1965 r.

Pierwszy międzynarodowy konkurs imienia Michała Spisaka - w 2007 r. - był kontynuacją wcześniejszego konkursu o randze ogólnopolskiej. Ten z kolei był następstwem Festiwalu im. Spisaka, zorganizowanego w 40. rocznicę śmierci artysty.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ lun/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL