Zakończyły się 63. Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej. Nagrodę Grand Prix zdobyły ex aequo Irena Telesz – Burczyk oraz Milena Gauer za role w spektaklu „Łatwe rzeczy" w reż. Anny Karasińskiej z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
W sobotę w nocy zakończyły się 63. Kaliskie Spotkania Teatralne i ogłoszono werdykt jury. W szesnastu spektaklach zaprezentowało się ponad 170 artystów z całej Polski.
Nagrodę publiczności dla Naj-Bogusławskiego Spektaklu otrzymał spektakl „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”, w reżyserii Mateusza Pakuły w koprodukcji Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie.
Nagrodę Publiczności dla Naj-Bogusławskiego Aktora zdobył Mariusz Ostrowski za rolę Krzysztofa Krawczyka w spektaklu „Chciałem być” w reż. Michała Siegoczyńskiego z Teatru Powszechnego w Łodzi. Nagrodę Dziennikarzy otrzymał Andrzej Plata za rolę w sztuce „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”.
Jury festiwalu w składzie: Jagoda Hernik Spalińska – teatrolog, profesor w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk; Maja Pankiewicz – aktorka Teatru Studio w Warszawie, laureatka Grand Prix i Nagrody Publiczności 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych; Janusz Majcherek – teatrolog, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Warszawie; Bogdan Tosza – reżyser, profesor Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach przyznało nagrody i wyróżnienia.
Specjalną Nagrodę Aktorską dla artysty na początku drogi aktorskiej otrzymała Karolina Kraczkowska, performerka i choreografka za rolę Tancerki w spektaklu „Halka" w reż. Anny Smolar z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.
Nagroda im. Jacka Woszczerowicza trafiła do Grzegorza Przybyły za rolę Osipa w spektaklu „Płatonow" w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
Jury przyznało dwa równorzędne wyróżnienia dla Agnieszki Skrzypczak za rolę Tej Jednej/Innej Takiej w spektaklu „Słabi" w reż. Rafała Sabary z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz dla Andrzeja Kłaka za rolę Tomasza w spektaklu „Twarzą w twarz" w reż. Mai Kleczewskiej z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy oraz Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera w Warszawie.
Grand Prix 63. Kaliskich Spotkań Teatralnych otrzymały ex aequo Irena Telesz – Burczyk oraz Milena Gauer za role w spektaklu „Łatwe rzeczy" w reż. Anny Karasińskiej z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
Pierwszą nagrodę aktorską przyznano Karolinie Adamczyk za rolę Karin w spektaklu "Twarzą w twarz" w reż. Mai Kleczewskiej z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy oraz Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera w Warszawie.
Drugą nagrodę aktorską otrzymał Mateusz Znaniecki za rolę Młodego Maksymiliana Aue w spektaklu „Łaskawe" w reż. Mai Kleczewskiej oraz za rolę Nikołaja Tryleckiego w spektaklu "Płatonow" w reż. Małgorzaty Bogajewskiej z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
Trzy równorzędne trzecie nagrody aktorskie trafiły ex aequo do Anny Kadulskiej za rolę Anny Wojnicew w spektaklu "Płatonow" w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach oraz Aleksandry Nowosadko za rolę Halki i Łukasz Stawarczyk za rolę Jontka w spektaklu "Halka" w reż. Anny Smolar z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.
Honorową Nagrodę im. Macieja Prusa dla najlepszego reżysera otrzymała Maja Kleczewska za dwa spektakle: „Łaskawe" Jonathana Littella z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach oraz za "Twarzą w twarz" wg Ingmara Bergmana z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy oraz Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera w Warszawie.
Nagrodę Specjalną przyznano zespołowi aktorskiemu w składzie Andrzej Plata, Wojciech Niemczyk, Jan Jurkowski, Szymon Mysłakowski i Marcin Pakuła za role w spektaklu „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję" w reż. Mateusza Pakuły z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie i Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. (PAP)
autorka: Ewa Bąkowska
bak/ omk/