Kultura i sztuka po 1989 roku

25.08.2018 aktualizacja 26.08.2018

Zakopane: Złote Ciupagi przyznane zespołom z Nowego Targu, Hiszpanii i Turcji

50. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich - korowód zespołów folklorystycznych w Zakopanem. 19.08.2018. Fot. PAP/G. Momot 50. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich - korowód zespołów folklorystycznych w Zakopanem. 19.08.2018. Fot. PAP/G. Momot

Złote Ciupagi, czyli główne trofea 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich jury przyznało zespołowi Młode Podhale z Nowego Targu oraz grupom z Hiszpanii i Turcji. W sobotę wieczorem podczas koncertu finałowego zaprezentują się wszystkie zespoły biorące udział w wydarzeniu.

Honorowy patronat nad festiwalem objął prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką.

Prezydent podkreślił w liście do organizatorów i uczestników wydarzenia, że "fenomen zakopiańskiego Festiwalu wyprzedził swoją epokę, budując relacje między ludźmi gór wszystkich kontynentów na długo zanim umożliwiły to media społecznościowe". "Festiwal był i jest miejscem spotkania oraz dialogu ponad barierami geograficznymi, kulturowymi i językowym" - dodał Andrzej Duda.

Zauważył przy tym, że 50., jubileuszowa edycja festiwalu "zbiega się z naszym wielkim narodowym jubileuszem stulecia odzyskania niepodległości". "Sto lat temu mieszkańcy Podhala wzięli odpowiedzialność za swój los, dając wyraz temu, co jest głęboko wpisane w góralski charakter: dążeniu do samostanowienia i przywiązaniu do własnych korzeni. To postawa, która jest dziś dla nas nieocenioną wartością" - podkreślił prezydent w liście.

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula ocenił podczas sobotniej konferencji prasowej, że tegoroczny festiwal był jednym z najpiękniejszych pod Giewontem. "Przez miniony tydzień wspólnie cieszyliśmy się folklorem górali z całego świata. Wszystkie zespoły pokazały na festiwalowej scenie to co kochają - swoją pasję, piękną tradycję którą pieczołowicie kultywują" - mówił samorządowiec.

Złotą ciupagę w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie autentycznej otrzymał Uczelniany Zespół Młode Podhale z Nowego Targu. Jak wyjaśniła przewodnicząca festiwalowego jury Bożena Lewandowska z Instytutu muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, zespół bezbłędnie pokazał na festiwalowej scenie dawne zwyczaje zielonoświątkowe na Podhalu.

W kategorii drugiej, zespołów prezentujących folklor w formie artystycznie opracowanej, złotą ciupagę zdobył zespół "Mazantini" z Ciudad Real w Hiszpanii, który pokazał fragment obrzędu weselnego.

"Hiszpanie pięknie przedstawili tradycyjne wniesienie panny młodej w koszu pełnym kwiatów oraz dawny zwyczaj weselny nabijania pomarańczy na szable, co ma symbolizować pokój. Przenikają się tu zwyczaje islamskie z chrześcijańskimi, gdyż Arabowie którzy dotarli na Półwysep Pirenejski, przyjęli chrześcijaństwo, ale zachowali swoją dawną obrzędowość" – wyjaśniła Lewandowska.

W kategorii zespołów stylizowanych złotą ciupagę zdobył zespół Anatolian Folklor Foundation ze stolicy Turcji, Ankary.

"Turcy znakomicie zaprezentowali się pod względem choreograficznym, tanecznym oraz pokazali bogactwo strojów. Zaprezentowali też wspaniałe etniczne instrumenty" – wyjaśniła przewodnicząca festiwalowego jury.

Srebrne ciupagi otrzymały zespoły: Lancova Vas ze Słowenii, Ślebodni z USA i Matyó Folkdance Ensemble z Węgier.

Brązowe trofea otrzymały grupy: Parchovianka ze Słowacji i zespół Lachów Sądeckich Mystkowianie oraz zespół Plamache z Bułgarii.

Oprócz zespołów występujących w konkursie, zakopiańska publiczność miała okazję podziwiać także wiele zespołów towarzyszących. Wystąpiły m.in. zespoły, które w latach poprzednich zdobyły Złote Ciupagi. Na festiwal przyjechali też górale z Chicago.

"Wyjątkowo bawili się u nas i górale z całego świata, bowiem to jubileusz - Złote Gody zakopiańskiego festiwalu. Mogliśmy podziwiać piękne tańce, piękne tradycje i niezwykłe stroje i instrumenty etniczne. Poziom rywalizacji zespołów był bardzo wysoki i wyrównany. Na wszystkie koncerty przychodził komplet publiczności" – mówiła kierowniczka artystyczna festiwalu Joanna Staszak.

Wyróżnienia otrzymały zespoły: Górale Łąccy z Łącka za zgodne z tradycją odtworzenie fragmentu wesela ze swojego regionu, Lipowianie za ukazanie bogactwa folkloru tanecznego Żywiecczyzny.

Zespół z Macedonii został nagrodzony za bogactwo strojów i pełne ekspresji wykonanie tańców macedońskich. Zespół z Indii został wyróżniony za prezentację tradycyjnej muzyki hinduskiej. Zespół z Włoch otrzymał nagrodę za żywiołowe przedstawienie tańców własnego regionu. Nagroda Dziennikarzy imienia byłego dziennikarza PAP Kazimierza Strachanowskiego powędrowała do zespołu Ślebodni z Chicago.

Ponadto Jury przyznało nagrodę im. Jeana Roche’a zespołowi Lancova Vas ze Słowenii za wierne odtworzenie fragmentu obrzędowości zimowej i bogactwo strojów obrzędowych.(PAP)

autor: Szymon Bafia, Marta Rawicz

szb/ mkr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL