Kultura i sztuka 1945-1989

11.10.2012 aktualizacja 19.07.2016

Zdrojewski: Jarocki odegrał niezastąpioną rolę w polskim teatrze

Minister kultury Bogdan Zdrojewski o zmarłym w środę wybitnym reżyserze Jerzym Jarockim: "Odegrał niezastąpioną rolę w polskim teatrze jako wielki interpretator dramaturgii współczesnej. To jego inscenizacje tekstów Witkacego, Witolda Gombrowicza, Sławomira Mrożka i Tadeusza Różewicza uchodzą za najświetniejsze realizacje teatralne tych autorów. Co ważne, pracując nad tekstami Mrożka, z właściwą sobie inteligencją i starannością, zdobył pełne zaufanie tego bardzo wymagającego pisarza.

Jerzy Jarocki miał niezwykłą potrzebę powracania do swoich ulubionych tekstów. Był pierwszym inscenizatorem +Ślubu+ Gombrowicza, który następnie reżyserował pięciokrotnie w Polsce i za granicą.

Równocześnie interesował się współczesną dramaturgią światową, a w pracy z tekstami klasycznymi również osiągał interesujące efekty, czego najlepszym dowodem jego ostatni ukończony spektakl – +Sprawa+ wg. +Samuela Zborowskiego+ Juliusza Słowackiego w Teatrze Narodowym".(PAP)

agz/ abe/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL