Minister kultury Bogdan Zdrojewski został odznaczony we wtorek Orderem Zasługi Wolnego Kraju Saksonii. Zdrojewskiego, za działalność na rzecz dobrych stosunków niemiecko-polskich, odznaczył premier Saksonii Stanislaw Tillich. Uroczystość odbyła się w Ambasadzie Niemiec w Warszawie.
Premier Saksonii Stanislaw Tillich uzasadniał, że Zdrojewski zasłużył się dla stosunków niemiecko-polskich jako minister kultury, ale też wcześniej, jako prezydent Wrocławia. Jak mówił Tillich, będąc prezydentem Wrocławia Zdrojewski przyczynił się do ponownego ożywienia współpracy między Saksonią a Dolnym Śląskiem; a jako minister kultury, współpracując ze swoim niemieckim odpowiednikiem, angażuje się na rzecz współpracy i zachowania wspólnego dziedzictwa kulturowego.
Zdrojewski, dziękując za odznaczenie, podkreślił go, że cieszą go dobre relacje polsko-niemieckie, zwłaszcza te w dziedzinie kultury. Minister wymieniał ostatnie polsko-niemieckie projekty: wydarzenia związane z Rokiem Chopina w Niemczech, wystawę "Obok. Polska - Niemcy. 1000 lat historii w sztuce" w Berlinie, czy spektakl "Titus Andronicus” w reż. Jana Klaty, będący polsko-niemiecką koprodukcją. "Dziś w 45 minut uzgodniliśmy kolejne wspólne projekty, kiedyś zajęłoby to miesiące, jeśli nie - lata. Za to stronie niemieckiej chcę bardzo podziękować" - mówił Zdrojewski.
Bogdan Zdrojewski to prezydent Wrocławia w latach 1990-2001, senator IV kadencji, poseł na Sejm IV, V, VI i VII kadencji. Były przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, od 2007 r. minister kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Donalda Tuska. Urodził się 18 maja 1957 r. w Kłodzku; w 1975 r. z rodzicami przeprowadził się do Wrocławia. Studia na Uniwersytecie Wrocławskim rozpoczął w 1979 r.; w 1983 został magistrem filozofii, a w roku 1985 - uzyskał dyplom magistra kulturoznawstwa. Był przewodniczącym Niezależnego Zrzeszenia Studentów (1982-84) i pracownikiem naukowym w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego (1989-90). W tym samym czasie podjął studia doktoranckie. (PAP)
agz/ mlu/