Obiekt najbardziej potrzebny obecnie w Krakowie to nowa sala filharmoniczna - mówił w środę minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski podczas debaty „Czy Kraków jest jeszcze stolicą kultury?” zorganizowanej w Radiu Kraków.
Centrum Muzyki ma powstać nad Wisłą na Bulwarze Kurlandzkim, na ponad 12-hektarowej działce, pozyskanej od wojska. Będzie ono służyć zespołom artystycznym Filharmonii Krakowskiej, Akademii Muzycznej, a także Capelli Cracoviensis i Sinfonietcie Cracovii. Inwestycja, w ramach kompleksowego programu rewitalizacji Grzegórzek, ma być współfinansowana ze środków unijnych 2014 - 2020. Koszt przedsięwzięcia szacuje się na około 400 mln zł.
„Jeżeli zostanie zaakceptowane to o co walczymy obecnie w Brukseli, będę zadowolony” – powiedział dziennikarzom już po debacie Zdrojewski. Dodał, że Komisja Europejska będzie naciskać, żeby projekty w obszarze kultury były związane z innowacyjnością i edukacją. „Jeśli Filharmonia ma być inwestycją współfinansowaną ze środków UE, trzeba to uwzględnić. Muszą być zaplanowane elementy edukacyjne i programy dla dzieci” – podkreślił minister kultury.
Podczas debaty minister podkreślił, że bez wątpienia „Kraków jest stolicą kultury”. Wśród atutów miasta wymienił: dziedzictwo materialne, Uniwersytet Jagielloński, wielkie osobowości, które w mieście żyły i tworzyły, uczelnie artystyczne oraz kompletną ofertę kulturalną.
Podczas debaty minister podkreślił, że bez wątpienia „Kraków jest stolicą kultury”. Wśród atutów miasta wymienił: dziedzictwo materialne, Uniwersytet Jagielloński, wielkie osobowości, które w mieście żyły i tworzyły, uczelnie artystyczne oraz kompletną ofertę kulturalną.
„Nie ma gwarancji na przyszłość, że będziemy mieli w Krakowie następną Wisławę Szymborską, następnego Matejkę, Nowosielskiego, następnego Mrożka. Jestem przekonany, że nie będziemy mieć następnego Jana Pawła II, ale Kraków poprzez atuty, które wymieniłem będzie zawsze niezwykle ważnym adresem dla kultury europejskiej” – powiedział Zdrojewski.
Dyrektor Narodowego Starego Teatru Jan Klata podkreślał podczas debaty, że w Krakowie nie brakuje spektakularnych wydarzeń festiwalowych, ale trzeba rozpocząć pracę nad poszerzaniem kręgu ludzi, którzy mogliby w ofercie kulturalnej uczestniczyć, żeby nie odstraszała ich elitarność tych propozycji. „Naszym zadaniem jest nie tylko tworzenie sztuki, ale też po stworzeniu czegoś uczciwego wobec siebie i niejednokrotnie trudnego do przyswojenia, podjęcie działania, które umożliwi łagodne przejście widza, odbiorcy, żeby nie zamknął się na tę propozycję” – mówił Klata.
Kurator niezależny projektów kulturalnych Jakub Woynarowski mówił, że w Krakowie brakuje spójnego systemu wsparcia dla artystów stawiających dopiero pierwsze kroki. „W Krakowie można by udoskonalić system dofinansowania inicjatyw najniższego szczebla, projektów organizacji pozarządowych, trzeba wzmocnić system stypendialny dla młodych twórców oraz promocję w skali krajowej i międzynarodowej” – mówił Woynarowski.
Minister Zdrojewskiego wręczył przyznawaną przez rozgłośnię „Markę Radia Kraków” Galerii BWA w Tarnowie za wystawę "Sen jest drugim życiem" oraz „Supermarkę Radia Kraków” za najważniejsze wydarzenie kulturalne roku 2012 dla Muzeum Narodowego w Krakowie i Fundacji Instytut Architektury za wystawę „Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów. Miasto ogrodzeń”.
W środę zaprezentowano także 3-płytowy albumu z zapisem zrealizowanego w Radiu Karków słuchowiska "Dumanowski. Dokumenty z odnalezionej biografii" w reżyserii Jana Klaty. (PAP)
wos/ ls/