Fredrowska „Zemsta” osadzona w realiach PRL-u to nowa propozycja Teatru Powszechnego w Radomiu im. Jana Kochanowskiego. Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę. Przedstawienie wyreżyserował Paweł Świątek.
Wybór "Zemsty" nie jest przypadkowy. 2023 r. jest Rokiem Aleksandra Fredry; w tym roku przypada 230. rocznica urodzin tego najwybitniejszego polskiego komediopisarza. "Wybraliśmy +Zemstę+, mimo że ta komedia była w radomskim teatrze realizowana już trzykrotnie. Ale pojawia się nowe pokolenie, a +Zemsta+ nie umiera. To ciągle aktualna opowieść o naszej rzeczywistości, o naszych przywarach, o nas samych, o miłości" – podkreśliła dyr. radomskiego teatru Małgorzata Potocka.
Twórcy spektaklu postanowili jednak przenieść "Zemstę" w mniej odległe czasy. To – według Potockiej - jeden ze sposobów na dotarcie z klasycznym, wierszowanym tekstem do młodych odbiorców. Wybór reżysera Pawła Świątka padł na lata PRL-u. "Jest to widoczne zarówno na poziomie estetycznym, jak i na poziomie pewnych inspiracji muzycznych oraz świata tutaj przedstawionego" – zauważył Świątek.
Na obrotowej scenie przed widzami ukazuje się więc tradycyjne podwórko z trzepakiem i kontenerem na śmieci, gdzie Wacław wyznaje miłość Klarze. Po chwili zaś akcja przenosi się do saloniku z meblami na wysoki połysk, gdzie oddają się rozmowie rejent Milczek z Podstoliną. Scenografię do spektaklu przygotowała Karolina Mazur, a kostiumy Krystian Szymczak.
Reżyser zaznaczył, że pomysł przeniesienia akcji w XX wiek wiąże się z głównym problemem uwspółcześnionej "Zemsty". "To pragnienie posiadania czegoś na własność: domu, mieszkania czy wręcz nieosiągalnej w tamtym czasach torebki z krokodylej skóry, o której marzy Klara" – powiedział Świątek. Według niego, młodsi bohaterowie Zemsty: Wacław i Klara "myślą o tym, by wyrwać się z kieratu szarej codzienności, dla nich wizją przyszłości jest Zachód", starsi zaś - Rejent i Cześnik – "chociaż są ludźmi majętnymi, to ich pieniądze zderzają się z namiętnościami, które nimi targają".
W spektaklu grają: Nela Maciejewska – Klara, Małgorzata Maślanka – Podstolina, Marek Braun - Cześnik Raptusiewicz, Cezary Domagała – Papkin, Piotr Gawron-Jedlikowski– Wacław, Piotr Kondrat - Rejent Milczek, Mateusz Michnikowski – Śmigalski i Mateusz Paluch – Dyndalski. (PAP)
Autorka: Ilona Pecka
ilp/ aszw/