„Zemstę” Aleksandra Fredry z Danielem Olbrychskim w roli cześnika i Andrzejem Sewerynem grającym rejenta w scenerii ruin zamku Krzyżtopór będzie można zobaczyć we wrześniu w Ujeździe (Świętokrzyskie).
Przedstawienie „Zemsty” Aleksandra Fredry w wykonaniu Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana z Warszawy ma być pierwszą dużą imprezą kulturalną zorganizowaną w ruinach zamku Krzyżtopór w Ujeździe po jego renowacji. Według wójta gminy Iwaniska Marka Stańka, kończone właśnie prace remontowe otwierają takie możliwości wykorzystania ruin XVII-wiecznego zamku.
„Dzięki tym pracom Krzyżtopór będzie nie tylko atrakcją turystyczną, ale również nowym miejscem ważnych wydarzeń kulturalnych w tej części regionu świętokrzyskiego. Jestem po rozmowach z Andrzejem Sewerynem, dyrektorem Teatru Polskiego w Warszawie, który chce wystawić w Ujeździe +Zemstę+ Aleksandra Fredry. Przedstawieniu będzie towarzyszyć wystawa dotycząca stuletniej historii tego teatru. Wstępnie ustaliliśmy termin na pierwszy weekend września" - poinformował wójt Staniek.
Zamek został zbudowany na zasadach kalendarza: ma cztery baszty - bo tyle jest pór roku, 12 sal - tyle jest miesięcy w roku, 52 pokoje odpowiadają liczbie tygodni, a 365 okien - liczbie dni.
Propozycję gminy przyjęła z zainteresowaniem dyrekcja Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. „Taka naturalna scenografia dla +Zemsty+ Aleksandra Fredry byłaby bardzo ciekawa. Przedstawienie będzie wystawiane w kilku miejscach w Polsce z okazji jubileuszu naszej sceny, Ujazd jest jednym z miejsc branych pod uwagę" - powiedziała Olga Sander - Stachurska z Teatru Polskiego.
Premiera sztuki jest zaplanowana na 9 marca 2013 r. W roli cześnika Raptusiewicza wystąpi Daniel Olbrychski, a rejenta Milczka zagra Andrzej Seweryn. Muzykę do przedstawienia wyreżyserowanego przez Krzysztofa Jasińskiego skomponował Piotr Rubik. W Ujeździe naturalną scenografią - murem, wokół którego toczy się akcja komedii Fredry - będą ruiny zamku Krzyżtopór.
Renowacja ruin realizowana przez gminę Inwaniska w ramach unijnego projektu „Zamek Krzyżtopór w Ujeździe - markowym produktem turystycznym województwa świętokrzyskiego" już dobiega końca. Pełne odbiory techniczne prac, które kosztowały prawie 12 mln zł, są zaplanowane na przełom czerwca i lipca.
W ramach prac konserwatorskich w Krzyżtoporze została odnowiona brama wjazdowa do zamku, częściowo dziedziniec oraz sale balowe, w których będą organizowane ekspozycje muzealne i wystawy. Wiosną turyści będą mogli zobaczyć zrekonstruowany ogród różany i przejść po ścieżkach dydaktycznych wybudowanych wzdłuż zabytkowej budowli. Nowe oświetlenie umożliwia organizowanie nocnego zwiedzania i dużych imprez plenerowych.
Wczesnobarokowy zamek w Ujeździe zbudowano w latach 1626 - 1644 na polecenie magnata Krzysztofa Ossolińskiego. Jego nazwa Krzyżtopór pochodzi od krzyża i toporu z herbu Ossolińskich. Zamek został zbudowany na zasadach kalendarza: ma cztery baszty - bo tyle jest pór roku, 12 sal - tyle jest miesięcy w roku, 52 pokoje odpowiadają liczbie tygodni, a 365 okien - liczbie dni.
W 1655 roku Krzyżtopór zrabowali Szwedzi, a w ruinę popadł on po konfederacji barskiej w 1770 roku. Do dziś zachowało się ok. 90 proc. murów oraz 10 proc. sklepień pierwotnej budowli. Przetrwały także bastiony, fosa i ślady mostów. (PAP)
and/ ls/