Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” został laureatem Nagrody im. bpa Romana Andrzejewskiego za rok 2018. Wyróżnienie przyznano za zasługi dla rozsławienia polskiej kultury ludowej w kraju i na świecie. Zespół w 2018 r. obchodził 70. rocznicę istnienia.
Nagrodę wręczono mu podczas uroczystej gali w czwartek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Kapituła nagrody oceniła, że "przez cały ten okres (...) swym działaniem zespół przypominał rolę tradycji i siłę polskiej wsi". Doceniła również rolę, jaką "Mazowsze" odegrało i odgrywa w utrzymaniu związku Polonii z krajem pochodzenia.
Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości wyraził zadowolenie, że już po raz piętnasty wręczana jest Nagroda im. bp. Romana Andrzejewskiego za szczególne osiągnięcia w pracy na rzecz środowisk wiejskich i małych ośrodków miejskich, ich rozwoju kulturalnego i gospodarczego.
"To niezwykle ważne wyróżnienie ustanowione zostało z myślą o ludziach, którzy zasłużyli się dla polskiej wsi. Bez wątpienia taką postacią był patron nagrody ks. bp Roman Andrzejewski, który w trudnych latach przemian ustrojowych, nie tylko otaczał duszpasterską pieczą polskich rolników, ale był też badaczem środowisk wiejskich, a nade wszystko przewodnikiem wskazującym kierunki rozwoju, przestrzegającym przed zagrożeniami i zabierającym głos wszędzie tam, gdzie wymagało tego poczucie sprawiedliwości i troski o każdego człowieka" – podkreślił prezydent w liście odczytanym przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Adama Kwiatkowskiego.
Prezydent dodał, że w swojej działalności i w licznych publikacjach ks. bp Roman Andrzejewski wielokrotnie podkreślał znaczenie kultury i formacji intelektualnej mieszkańców wsi. "Dlatego ze szczególną satysfakcją odnotowuję fakt, że w tym szczególnym czasie, kiedy obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości i budowy własnego suwerennego państwa po stu dwudziestu trzech latach zaborów, ta wyjątkowa nagroda przypadła Zespołowi Ludowemu Pieśni i Tańca +Mazowsze+. To niezwykłe przedsięwzięcie przyrzekli sobie w murach bombardowanej Warszawy jego założyciele Tadeusz Sygietyński i Mira Zimińska-Sygietyńska. Dzięki ich pasji i determinacji +Mazowsze+ nie tylko powstało, ale stało się, jak ujął to trafnie Jerzy Waldorff, perłą w koronie Rzeczypospolitej" – napisał w liście Duda.
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście do uczestników uroczystości i laureatów nagrody, podkreślił, że Polska kultura jest głęboko zakorzeniona w tradycji wiejskiej. "Wielkim orędownikiem rodzimego folkloru był bp Roman Andrzejewski. Ten długoletni krajowy duszpasterz rolników dostrzegł w spuściźnie kulturowej źródło naszej tożsamości narodowej, a w tradycji, ludowej sztuce i obyczajach fundament odradzającej się Polski. Cieszę się, że nagroda jego imienia została przyznana reprezentantowi tego co najpiękniejsze i najbarwniejsze – Zespołowi Pieśni i Tańca +Mazowsze+" – napisał w liście marszałek Sejmu.
List do laureatów skierował również prezes PiS Jarosław Kaczyński, w którym wyraził radość, że Nagroda im. bp. Romana Andrzejewskiego przypadła Zespołowi Pieśni i Tańca "Mazowsze". Jego zdaniem to wyjątkowo trafny wybór. "Nie sposób sobie wyobrazić Polski bez +Mazowsza+" – podkreślił Kaczyński.
Dyrektor Zespołu Jacek Boniecki, dziękując za to wyróżnienie, powiedział, że 2018 rok dał im satysfakcję z tego, że w szczęśliwy sposób złączył się on ze 100-leciem odzyskania niepodległości i 70-leciem powstania zespołu. "Dzisiaj zrobiliśmy podsumowanie tamtego całego roku i ta piękna, głęboka w swej treści nagroda, którą kapituła chciała nam przydzielić" – podkreślił Boniecki. Zapewnił jednocześnie, że zespół postara się jeszcze bardziej pielęgnować kulturę ludową i narodową.
W uroczystości uczestniczyli: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziski, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, parlamentu, rządu, ludzie kultury i mediów oraz przyjaciele laureatów.
Nagroda im. bp. Romana Andrzejewskiego, długoletniego Krajowego Duszpasterza Rolników, została przyznana już po raz piętnasty, po raz pierwszy przyznano ją w 2004 r. Ustanowiona przez fundację "Solidarna Wieś", której patron nagrody był współfundatorem, honoruje osoby szczególnie zasłużone w pracy na rzecz środowisk wiejskich, rozwoju kulturalnego i gospodarczego małych miast i wsi.
Nagroda to statuetka symbolizująca kłosy zboża, a jej pierwszym laureatem został prof. Andrzej Stelmachowski. Otrzymali ją także m.in.: prof. Maria J. Radomska, prymas Polski ks. kard. Józef Glemp, ks. prał. Bogusław Bijak, ks. bp. Alojzy Orszulik SAC, dr. Maria J. Stolzman, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, Roman Kluska, Josef Rottenaicher, ks. abp Józef Michalik, prof. Alojzy Szymański, o. dr Stanisław Jaromi OFM Conv., ks. prał. Kazimierz Kaczor i prof. Jacek Hilszczański.
Patron nagrody, zmarły w 2003 r. bp Roman Andrzejewski był wieloletnim przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i krajowym duszpasterzem rolników.
Fundacja Solidarna Wieś powstała w 1997 r. Jej celem jest wspieranie wsi i polskich rolników, a także fundowanie stypendiów dla młodych rolników. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ joz/