Spektakle izraelskich teatrów Yiddishpiel i Nephesh oraz najpopularniejsze przedstawienia stołecznego Teatru Żydowskiego znalazły się w programie teatralnym XV Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”, który odbędzie się od 25 sierpnia do 2 września w stolicy.
Jak poinformowali organizatorzy na stronie internetowej festiwalu, Teatr Nephesh zaprezentuje dwa spektakle w reżyserii Howarda Ryppa: "Hana’s suitcase" na podstawie książki Carol Levine oraz monodram "Gimpel The Fool" według opowiadania Isaaca Bashevisa Singera w wykonaniu Doriego Engela. Pierwsza sztuka opowiada o losach żydowskiej dziewczynki, która trafiła do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Druga z kolei – o mieszkańcu żydowskiego miasteczka w przedwojennej Polsce, który mimo szykan nie stracił wiary w człowieka.
Na festiwalu pojawi się także Teatr Yiddishpiel z muzycznym spektaklem "Baj Mir Bistu Szejn" w reżyserii Lihi Barzel-Melamed, opartym na historii amerykańskich piosenkarek klezmerskich The Barry Sisters. Izraelski teatr wystawi także przedstawienie "Only Fools Are Sad" w reż. Dana Almagora, które odniosło sukces w Izraelu i na Broadwayu. Bohaterami sztuki są ludzie, dla których najważniejszymi wartościami w życiu były miłość, radość i siła.
W programie festiwalu nie zabraknie spektakli stołecznego Teatru Żydowskiego. Publiczność będzie mogła obejrzeć m.in. muzyczną komedię "Chumesz lider" w reż. Andreia Munteanu na podstawie zbioru wierszy Icyka Mangera. W Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa wystawiona zostanie komedia "Szabasowa dziewczyna" w reż. Marcina Sławińskiego. To historia o miłości amerykańskiego Żyda w średnim wieku do młodej emigrantki z Polski. Organizatorzy "Warszawy Singera" zapraszają również m.in. na przedstawienia: "Wiera Gran" w reż. Jędrzeja Piaskowskiego oraz "Ida Kamińska" w reż. Gołdy Tencer na podstawie sztuki "Mój teatr" Henryka Grynberga.
Podczas festiwalu pokazany zostanie także spektakl Teatru Żydowskiego zrealizowany we współpracy z Teatrem Polskim w Warszawie pt. "Kilka obcych słów po polsku" w reż. Anny Smolar. Spektakl stanowi próbę powrotu do wydarzeń Marca’68 poprzez spotkanie z dziećmi emigrantów. Tekst autorstwa Michała Buszewicza oparto na rozmowach dziennikarza i krytyka teatralnego Mike’a Urbaniaka, przeprowadzonych w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Europie.
Program teatralny dopełnią kabarety, spotkania literackie i wieczory poezji. W ramach cyklu Czytelnia Pisarzy Żydowskich – Mistrzowie Czytają aktor Maciej Stuhr zaprezentuje fragmenty utworów Szaloma Asza, a Maja Komorowska – Abrahama Suckewera.
Tegoroczny festiwal, zorganizowany przez Fundację Shalom we współpracy z Teatrem Żydowskim, odbędzie się między 25 sierpnia a 2 września m.in. w rejonie pl. Grzybowskiego, Synagogi im. Nożyków i ul. Próżnej. Program festiwalu obejmuje blisko 200 wydarzeń kulturalnych – koncertów, spektakli, pokazów filmowych, warsztatów i innych atrakcji.
Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym festiwalu "Warszawa Singera". (PAP)
autor: Daria Porycka
dap/ agz/