"Źle urodzone" to tytuł wystawy fotograficznej poświęconej architekturze powojennego modernizmu, która zostanie otwarta w środę w Katowicach w ramach Śląskich Dni Architektury. Fotografie będą prezentowane w Galerii Architektury SARP.
Wystawa - jak to ujęła menedżerka Galerii Architektury SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich) Aleksandra Grabowska - jest "ukłonem w stronę w stronę źle urodzonych" budynków, które powstały w epoce PRL.
Na wystawie "Źle urodzone" prezentowane będą fotografie poświęcone architekturze powojennego modernizmu wykonane w Katowicach, Warszawie, Lublinie i Poznaniu. Ich autorem jest fotoreporter i pisarz Filip Springer. Ekspozycja jest pokłosiem przedsięwzięcia, którego współautorem jest architekt Marek Woźniczka. W marcu tego roku wydano publikację poświęconą temu projektowi pt. "Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL".
Wystawa - jak to ujęła menedżerka Galerii Architektury SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich) Aleksandra Grabowska - jest "ukłonem w stronę w stronę źle urodzonych" budynków, które powstały w epoce PRL.
"Chcemy rozpocząć rozmowy o architekturze katowickiej, która zaistniała w nieodpowiedniej czasoprzestrzeni. Wiedza o postmodernizmie jest niewielka, a trudno jest lubić coś, czego się nie rozumie. Tak samo jest ze sztuką współczesną" - dodała Grabowska.
Zdaniem Grabowskiej na terenie Katowic jest wiele takich obiektów, które mogłyby się znaleźć na szlaku postmoderny, który mógłby powstać na wzór otwartego w 2011 roku Szlaku Moderny.
Na liczącym 5,5 km Szlaku Moderny znalazło się 16 obiektów, w tym m.in. monumentalny gmach Sejmu Śląskiego (obecnie mieszczą się tam urzędy: wojewódzki i marszałkowski), dawne gmachy Urzędów Niezespolonych (obecnie wydział filologiczny Uniwersytetu Śląskiego) i Banku Gospodarstwa Krajowego, kościół garnizonowy oraz awangardowe budynki mieszkalne, w tym tzw. Drapacz Chmur o wys. 60 m. "Ścieżka postmoderny sprawiłaby, że lepiej rozumielibyśmy przestrzeń, w której żyjemy" - dodała Grabowska.
Ekspozycja będzie otwarta w Galerii Architektury SARP do 9 listopada. Spośród znanych obiektów katowickich zaprezentowane zostaną m.in. dworzec kolejowy przed wyburzeniem, osiedle Tysiąclecie, Superjednostka (jeden z największych budynków mieszkalnych z 762 mieszkaniami, usytuowany w pobliżu Spodka).
Ekspozycja organizowana jest w ramach Śląskich Dni Architektury. W ramach tego przedsięwzięcia organizowane są m.in. spotkaniom z architektami, historykami sztuki, autorami książek poświęconych architekturze.(PAP)
ktp/ ls/