Zło będzie głównym tematem Radomskiego Festiwalu Filozofii „Okna”, którego patronem jest urodzony w tym mieście filozof Leszek Kołakowski. Trzydniowa impreza rozpoczyna się w środę.
Celem festiwalu, który po raz dziewiąty odbywa się w Radomiu, jest propagowanie filozofii jako nauki. Jednocześnie - poprzez różnorodność imprez - organizatorzy chcą też udowodnić, że ma ona przełożenie na różne dziedziny współczesnego życia.
Głównym elementem festiwalu jest debata filozoficzna, z udziałem filozofów i laureatów Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej. Co roku bierze w niej udział córka Leszka Kołakowskiego - Agnieszka Kołakowska.
Marcin Kępa z Ośrodka Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska, będącego głównym organizatorem imprezy podkreślił, że tegoroczna tematyka festiwalu nawiązuje do wydanej w ub. roku książki „Obecność zła. O filozofii Leszka Kołakowskiego”. W trakcie festiwalu zaplanowane jest także spotkanie z jej autorem Janem Tokarskim.
Debacie towarzyszyć będzie wręczenie laureatom Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej Nagrody im. prof. Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia.
Z myślą o najmłodszych w trakcie festiwalu odbędzie się też publiczne czytanie bajek Leszka Kołakowskiego. Zaprezentują je aktorzy radomskiego teatru i znani radomianie. W programie „Okien” znajdują się także wystawy, koncerty, spektakle i oraz pokazy filmów.
Pomysł zorganizowania w Radomiu festiwalu filozoficznego zrodził się w 2007 r. podczas uroczystych obchodów 80. urodzin profesora Leszka Kołakowskiego w tym mieście. Dla jubilata zorganizowano wówczas wielką fetę. Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Kołakowski odebrał medal „Bene Merenti - Civitas Radomiensis” („Dobrze Zasłużonemu - Społeczeństwo Radomia”) oraz honorowe członkostwo w Radomskim Towarzystwie Naukowym.
Urodzony w 1927 r. w Radomiu wybitny filozof, publicysta i prozaik, odwiedził w 2007 r. Radom po raz ostatni. Zmarł 17 lipca 2009 r. w Oxfordzie, w wieku 82 lat.
Na ścianie kamienicy przy ul. Niedziałkowskiego, w której mieszkał, jako mały chłopiec, znajduje się tablica upamiętniająca filozofa. W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu znajduje się „Gabinet Profesora Leszka Kołakowskiego”, czyli stała wystawa, na której są pamiątki po profesorze przekazane przez jego rodzinę.
W ub. roku w centrum Radomia stanęła rzeźba przedstawiająca profesora siedzącego przy kawiarnianym stoliku. (PAP)
ilp/ agz/