Wiesław Myśliwski został laureatem Złotego Berła - nagrody przyznawanej przez Fundację Kultury Polskiej wybitnym twórcom i animatorom kultury za całokształt twórczości. Wręczenie nagrody odbędzie się 28 listopada w Warszawie. Kapituła nagrody Złote Berło pod przewodnictwem Beaty Tyszkiewicz zdecydowała się w tym roku uhonorować Wiesława Myśliwskiego za "pełną nowatorskich poszukiwań i epickiego rozmachu twórczość pisarską przedstawiająca przemiany oraz przewartościowania postaw Polaków" - jak napisano w werdykcie jury.
Wiesław Myśliwski, jeden z najbardziej cenionych polskich pisarzy, urodził się w 1932 r. w Dwikozach k. Sandomierza w Świętokrzyskiem. Po ukończeniu studiów polonistycznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim pracował w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej. W latach 1975-1990 kierował redakcją kwartalnika "Regiony", redagował także dwutygodnik "Sycyna".
Myśliwski obecny jest w polskiej literaturze od niemal półwiecza. Miłośnicy jego prozy muszą liczyć się z tym, że nowe książki publikuje rzadko, za to premiera każdej z nich jest dużym wydarzeniem w świecie polskiej literatury. Bohaterami utworów Myśliwskiego są najczęściej polscy chłopi, a akcja rozgrywa się na prowincji. Przez krytyków Myśliwski określany jest często jako twórca tzw. literatury chłopskiej - podejmującej problematykę tożsamości wsi i jej mieszkańców w czasach historycznych przemian. Pisarz w jednym z wywiadów powiedział, że kultura wiejska zawiera w sobie wieczne wartości ludzkiej egzystencji i najbardziej uniwersalne siły pozwalające na kształtowanie własnego losu - uprawianie ziemi, budowanie domu, przekazywanie tradycji rodzinnej.
Myśliwski debiutował w 1967 r. powieścią "Nagi sad", w której opowiedział o swoim ojcu. Konflikt między tożsamością odziedziczoną i pożądaną ukazał w powieści "Pałac" (1970) oraz dramacie "Klucznik" (1978). Najobszerniejszą epopeją chłopskiego losu w wykonaniu pisarza okazała się powieść "Kamień na kamieniu" (1984). Kolejna książka - "Widnokrąg" (1996) uhonorowana została w 1998 roku nagrodą Nike podobnie jak wydany w 2006 roku "Traktat o łuskaniu fasoli".
Nagroda Złotego Berła jest przyznawana przez Fundację Kultury Polskiej od 1999 za „najpełniej rozumianą twórczość intelektualną pojedynczego człowieka lub zbiorowości, grupy twórców, organizacji społecznej, instytucji artystycznej, ruchu kulturalnego czy naukowego”.
W tym roku nagroda została przyznana po raz trzynasty. Laureaci otrzymują rzeźbę autorstwa Krzysztofa Nitscha oraz nagrodę pieniężną - 110 tys. zł. 11 tys. zł sponsor (Bank Millennium) przeznacza dla wskazanej przez laureata osoby lub instytucji kontynuującej - w szeroko rozumiany sposób - jego dzieło i działalność. Wśród dotychczasowych laureatów Złotego Berła są m.in. Jerzy Giedroyć, Wojciech Kilar, Stanisław Lem, Roman Polański, Sławomir Mrożek, Tadeusz Różewicz, Krzysztof Penderecki.
Uroczystość wręczenia Złotego Berła Wiesławowi Myśliwskiemu odbędzie się 28 listopada 2011 r. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. (PAP)
aszw/ ls/