Blisko 200 dzieł sztuki złotniczej, autorstwa indiańskich rzemieślników z czasów poprzedzających hiszpańską konkwistę, będzie można od piątku oglądać na wystawie "Złoto Kolumbii. Sztuka dawnej Ameryki" na Zamku Królewskim w Warszawie.
Eksponaty pochodzą z Muzeum Złota Banku Republiki w Bogocie. Kolekcja zgromadzona przez Narodowy Bank Kolumbii (Banco de la Republica) uważana jest za najważniejszą w świecie kolekcję prekolumbijskiej sztuki złotniczej. Liczy ponad 30 tys. wyrobów z metalu - złota, miedzi i tumbaga (stopu złota i miedzi). "Te zbiory to nasz skarb narodowy" - podkreśliła ambasador Kolumbii w Polsce Victoria Gonzalez-Ariza.
Na wystawie można obejrzeć diademy, naszyjniki, zawieszki na uszy i na nos, maski, ozdobne plakiety, figurki ludzi i zwierząt (żab, ptaków, ślimaków i kajmanów). Są też stwory baśniowe łączące np. cechy węża z jaguarem czy ryby i ptaka. Obok nich można zobaczyć figurki antropo-zoomorficzne, czyli postaci ludzi-zwierząt takie jak człowiek-nietoperz, człowiek-jaguar. Ich twórcami byli wyspecjalizowani rzemieślnicy z plemion: Muisca, Narino, Tairona, Quimbaya, Tolima, Calima i Zenu.
"Są to przedmioty, które są świadectwem kultury materialnej i duchowej społeczeństw, które zamieszkiwały obszar obecnej Kolumbii przed konkwistą. (...)Przedmioty te miały charakter dekoracyjny, ale przede wszystkim ofiarny - religijny (...) Charakteryzuje je artyzm wykonania, precyzja, zastosowanie złożonych technik. Indiańscy rzemieślnicy znali wszystkie techniki obróbki złota znane ówcześnie w starym świecie. Wyróżniono koło tuzina różnych stylów, które rozwijały się na różnych obszarach Kolumbii, w różnych okresach" - powiedziała komisarz wystawy Agnieszka Bocheńska.
Obróbka metali w Ameryce Południowej znana była już cztery tysiące lat temu. Najszybciej rozwijała się na wyżynnych obszarach południowego pasma górskiego Peru. Wiedza te dotarła do obszaru obecnej Kolumbii około VI w. p.n.e.
Wystawa "Złoto Kolumbii. Sztuka dawnej Ameryki" jest drugą w Polsce prezentacją dzieł z Muzeum Złota Banku Republiki w Bogocie. Poprzednia miała miejsce w 1979 r. Wówczas zaprezentowano inne niż obecnie obiekty z kolekcji .
Wystawę będzie można oglądać do 3 czerwca. (PAP)
dsr/ ls/