Polska ekspozycja narodowa „Post-Apocalypsis” otrzymała złoty medal 13. Praskiego Quadriennale – największego na świecie wydarzenia wystawienniczego, poświęconego sztukom wizualnym - poinformował PAP Łukasz Orłowski z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
To pierwszy złoty medal dla polskiej wystawy od 36 lat. Wystawa „Post-Apocalypsis” została nagrodzona złotym medalem w kategorii „Sound Design”.
Kuratorką polskiej Ekspozycji Narodowej jest Agnieszka Jelewska. Wystawa została stworzona przez zespół artystów i ekspertów: Michała Cichego, Pawła Janickiego, Michała Krawczaka i Rafała Zapałę. Kuratorka zaprosiła do współpracy także architekta i scenografa Jerzego Gurawskiego.
Instalacja stworzona przez polskich artystów jest interaktywna, angażująca odbiorcę. W wypełnionej drzewami przestrzeni zwiedzających otaczają dźwięki skomponowane z danych pogodowych pobieranych na bieżąco z wybranych punktów na Ziemi. Widzowie mogą wybierać, skąd pobierane są dane, przekształcane na słyszalne w przestrzeni dźwięki.
Obiektami ekspozycji są drzewa, które po dotknięciu „przemawiają” fragmentami tekstów polskich romantyków. Bezpośrednią inspiracją dla instalacji był spektakl Jerzego Grotowskiego „Apocalypsis cum figuris”, jedno z najważniejszych przedstawień XX wieku.
Polskie prace tylko trzykrotnie w historii Praskiego Quadriennale nagradzane były złotymi medalami. W 1967 roku medal taki otrzymał Andrzej Kreutz Majewski, a cztery lata później Jerzy Gurawski, Józef Szajna, Leokadia Serafinowicz i Zofia Wierchowicz.
Ostatni „polski” złoty medal PQ został przyznany 36 lat temu – w 1979 roku w sekcji tematycznej za lalki nagrodzeni zostali Jan Berdyszak, Adam Kilian, Kazimierz Mikulski, Zofia Pietrusińska, Leokadia Serafinowicz, Zygmunt Smandzik, Zofia Stanisławska-Howrukowa i Jerzy Zitzman.
„Złota Kwadryga” – główna nagroda PQ – została przyznana w tym roku artystom z Estonii (nominowane były jeszcze Finlandia i Łotwa).
Koordynatorem polskich ekspozycji na PQ 2015 jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, a organizatorem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W tym roku podczas Praskiego Quadriennale swoje prace pokazuje 78 państw i regionów z całego świata, co czyni je największym na świecie wydarzeniem wystawienniczym poświęconym sztukom wizualnym i performatywnym. (PAP)
agz/ par/