Zmarł aktor Florian Staniewski, przez całe życie zawodowe związany z Teatrem Wybrzeże.
Florian Staniewski urodził się 25 grudnia 1945 r. w Łodzi. Absolwent łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. Debiutował jeszcze podczas studiów w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi rolą żołnierza w sztuce "Kolumbowie rocznik 20" Romana Bratnego w reżyserii Barbary Jaklicz. Przez pierwszy sezon był związany ze szczecińskim Teatrem Polskim. Od 1969 r. dołączył do zespołu gdańskiego Teatru Wybrzeże.
Był m.in. Hrabią Henrykiem w "Nie-Boskiej komedii" i Szambelanem w "Panu Jowialskim" Marka Okopińskiego; Stańczykiem w "Weselu" w reż. Stanisława Hebanowskiego; Czeladnikiem w "Szewcach" Marcela Kochańczyka oraz Inocentym w "Iwonie, księżniczce Burgunda" w reż. Ryszarda Majora. Znany był także m.in. jako Fon Kostryn w "Balladynie", Anuczkin w "Ożenku" i Zbójnik w "Na szkle malowane". Ostatnią rolą jaką zagrał w Teatrze Wybrzeże był Sargon w "Faraonie" Bolesława Prusa w reżyserii Adama Nalepy.
Występował również w spektaklach Teatru Telewizji i w Teatrze Polskiego Radia. Na dużym ekranie zagrał m.in. w "Królowej pszczół" Janusza Nasfetera, "O dwóch takich co nic nie ukradli" Łukasza Wylężałka i "Strajk. Die Heldin von Danzig" Volkera Schloendorffa. Pojawiał się także w serialach, takich jak "Piotrek zgubił dziadka oko, a Jasiek chce dożyć spokojnej starości", "Plebania" czy "Lekarze nocą".
Szerszej publiczności był znany z wcielania się w postacie marszałka Józefa Piłsudskiego podczas gdańskiej Parady Niepodległości czy Jana Heweliusza.
Był ceniony jako pedagog, chętnie współpracował z teatrami młodzieżowymi. Laureat nagrody specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Pomorskiej Nagrody Artystycznej "za zapadającą w pamięć kreację Pluszkina" w "Martwych duszach" Nikołaja Gogola w reż. Janusza Wiśniewskiego w Teatrze Wybrzeże. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/ agz/