Kultura i sztuka po 1989 roku

25.03.2019

Zmarł kompozytor Krzysztof „Wiki” Nowikow

Straciliśmy wielkiego, wspaniałego muzyka. Artystę i człowieka o wrażliwym sercu - powiedział PAP reżyser Paweł Szkotak. W niedzielę w Koszalinie zmarł Krzysztof „Wiki” Nowikow, kompozytor, autor muzyki do spektakli teatralnych i baletowych. Artysta miał 44 lata.

"Dla mnie strata jest tym większa, że odszedł mój przyjaciel - człowiek, który mnie inspirował i pisał wspaniała muzykę" - powiedział w poniedziałek PAP dyrektor i reżyser poznańskiego Teatru Buro Podróży Paweł Szkotak.

"Straciliśmy wielkiego, wspaniałego muzyka. Artystę i człowieka o wrażliwym sercu" - podkreślił.

Szkotak poinformował, że Nowikow zmarł nagle z przyczyn naturalnych, po premierze spektaklu "Gąska" w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym (BTD), w nocy z soboty na niedzielę w pokoju w hotelu BTD.

"Jego przedwczesna śmierć jest dla nas wszystkich ogromnym i bardzo smutnym zaskoczeniem. Nie możemy się z nią pogodzić. Jeszcze w sobotę wieczorem, po premierze +Gąski+ w reż. Pawła Szkotaka koszalińska publiczność biła mu na stojąco brawa w podziękowaniu za niezwykłą muzykę..." - napisano na stronie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego.

Krzysztof Nowikow ur. się w 1975 r. w Piotrkowie Trybunalskim. W swoim dorobku miał współpracę z wieloma zespołami teatralnymi, dla których komponował muzykę do spektakli. Pisał ją m.in. dla Polskiego Teatru Tańca - Baletów Poznańskich, Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, Teatru Polskiego i Teatru Nowego im. T. Łomnickiego w Poznaniu.

Bardzo często Nowikow współpracował z Teatrem Biuro Podróży w Poznaniu. Przyjaźnił się z jego liderem, dyrektorem i reżyserem Pawłem Szkotakiem. Skomponował muzykę i aranżacje muzyczne m.in. do spektakli "Makbet: Kim jest ten człowiek we krwi?" (2005), "Planeta Lem" (2011) i "Wot takaja żizń" (2015) Teatru Biuro Podróży. W 2018 r. napisał np. muzykę do spektaklu Szkotaka "Przedstawienie +Hamleta+ we wsi Głucha Dolna" w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie wielkopolskim.

W 2017 r. Nowikow otrzymał Złotą Maskę - łódzką nagrodę teatralną za najlepszą muzykę w sezonie 2015/16 do spektaklu "Miarka za miarkę" wystawianego w Teatrze Powszechnym w Łodzi.

Z aktorami Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie współpracował już przed dwoma laty, komponując muzykę do spektaklu "Świętoszek" wg Moliera. (PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL