Kultura i sztuka 1945-1989

26.02.2015 aktualizacja 19.07.2016

Zmarł malarz Henryk Musiałowicz

Henryk Musiałowicz. Fot. PAP/Jacek Turczyk Henryk Musiałowicz. Fot. PAP/Jacek Turczyk

W wieku 101 lat zmarł Henryk Musiałowicz, malarz i twórca kompozycji przestrzennych. Pogrzeb artysty odbędzie się w poniedziałek w Wilanowie.

Informację o śmierci Musiałowicza przekazała PAP w czwartek jego przyjaciółka, pisarka Daria Galant.

Henryk Musiałowicz urodził się 5 stycznia 1914 roku, w Gnieźnie. Studiował w poznańskiej Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego i na warszawskiej ASP. Dyplom uzyskał dopiero po wojnie, w 1948 roku. Przez wiele lat zajmował się malarstwem sztalugowym, ściennym, projektował witraże, uprawiał grafikę.

W 1957 roku Musiałowicz wyjechał do Holandii, by po raz pierwszy zetknąć się ze sztuką Rembrandta. Bezpośredni kontakt z malarstwem holenderskiego mistrza zdecydowanie zaważył na jego dalszych poszukiwaniach artystycznych. Po powrocie artysta zwrócił się ku lapidarnej formie, wyrażanej zaledwie czernią i bielą. W tym okresie powstał znamienny dla jego twórczości cykl „Wojna przeciwko człowiekowi”, a następnie cykle „Reminiscencje”, „Epitafia” i „Rodzina”.

Od końca lat 80., coraz częściej miejsce obrazów zajmowały w dorobku Musiałowicza kompozycje przestrzenne, konstruowane z licznych, niekiedy drobnych, odrębnie przygotowywanych i opracowywanych, rzeźbionych w drewnie elementów, przypominających totemy.

W 2009 Henryk Musiałowicz został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Artysta zmarł we wtorek w Warszawie. (PAP)

aszw/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL