Kultura i sztuka po 1989 roku

25.03.2019

Zmarł muzykolog i krytyk muzyczny Stanisław Dybowski

Zmarł muzykolog, dziennikarz i krytyk muzyczny Stanisław Dybowski - poinformował w poniedziałek Tadeusz Deszkiewicz, prezes zarządu Radia dla Ciebie i doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

"Dotarła do mnie wiadomość o odejściu Stanisława Dybowskiego, wybitnego muzykologa, dziennikarza i krytyka muzycznego. Wielka strata nie tylko dla środowiska muzycznego. Żegnaj Staszku" - podał Deszkiewicz w mediach społecznościowych.

Stanisław Dybowski ur. 8 maja 1946 r. w Warszawie. Jak podaje Polskie Centrum Informacji Muzycznej w latach 1968-72 studiował muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1978 r. uzyskał tytuł magistra na podstawie pracy pt. "Pianistyka Franciszka Liszta". Od 1972 r. pracował w Towarzystwie im. Fryderyka Chopina, a w latach 1978-1993 w Przedsiębiorstwie Nagrań Wideo-Fonicznych "Wifon".

"Od 1970 ukazało się około 1000 recenzji koncertów, płyt i innych zjawisk muzycznych jego autorstwa w dziennikach, tygodnikach i miesięcznikach, m.in. +Słowie Powszechnym+, +Ruchu Muzycznym+, +Kierunkach+, +Studiu+, +Naszym Dzienniku+, +Naszym Głosie+, +Muzyce21+. Od 1971 roku pisze omówienia do programów koncertów odbywających się w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jest autorem wielu audycji nadawanych przez Polskie Radio (Program II, +BIS+, Program I), m.in. cykli +Antologia sonaty fortepianowej+, +Wielcy wykonawcy+, +Rachmaninow+, +Grają uczniowie Liszta+, +Wykonawcy polscy+, audycji incydentalnych, recenzji koncertów itp. (ok. 1000 audycji od 1970 roku)" - podało Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Był członkiem - założycielem Towarzystwa im. Ferenca Liszta we Wrocławiu i członkiem Towarzystwa Muzycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy.

Polskie Centrum Informacji Muzycznej dodało też, że jego zainteresowania naukowe koncentrowały się na historii muzyki, ze szczególnym uwzględnieniem klasycyzmu, romantyzmu i współczesności. Zajmuje się również fonografią w aspekcie historycznym i praktycznym oraz historią wykonawstwa muzycznego. (PAP)

nno/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL