Kultura i sztuka po 1989 roku

03.12.2018

Zmarł pisarz Andriej Bitow

Andriej Bitow. Fot. PAP/R. Pietruszka Andriej Bitow. Fot. PAP/R. Pietruszka

W wieku 81 lat zmarł w Moskwie pisarz i jeden z założycieli rosyjskiego PEN Clubu Andriej Bitow - poinformowała w poniedziałek na Facebooku rosyjska krytyczka literacka Galina Józefowicz.

Bitow napisał ponad 30 utworów, część z nich opublikowano w ZSRR dopiero po rozpoczęciu pierestrojki. Był w gronie pisarzy, którzy wzięli udział w wydaniu bez zgody cenzury almanachu literackiego "Metropol". W latach 1991-2016 stał na czele PEN Clubu.

W 1978 roku w USA opublikowano powieść Bitowa "Puszkinskij dom" (Dom Puszkina), określaną jako jeden z głównych przykładów rosyjskiego postmodernizmu. W ZSRR wydano ją dopiero w 1987 roku. Utwór ten w 1990 roku został uznany za "najlepszą zagraniczną książkę roku" we Francji.

Bitow był przedstawicielem prozy psychologicznej. W narracji często stosował technikę strumienia świadomości.

W 2014 roku na łamach niezależnej "Nowej Gaziety" Bitow wyraził sprzeciw wobec działań rosyjskich władz w związku z aneksją ukraińskiego Krymu. (PAP)

ndz/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL