Kultura i sztuka po 1989 roku

08.10.2018 aktualizacja 09.10.2018

Rosja: zmarł pisarz Oleg Pawłow, laureat nagrody Angelusa

Oleg Pawłow. Fot. PAP/M. Kulczyński Oleg Pawłow. Fot. PAP/M. Kulczyński

W wieku 48 lat zmarł w poniedziałek rosyjski pisarz Oleg Pawłow; przyczyną śmierci był zawał serca. W 2017 roku Pawłow został uhonorowany przyznawaną w Polsce literacką nagrodą Angelusa za książkę „Opowieści z ostatnich dni”.

O śmierci pisarza poinformował publicysta Płaton Biesiedin.

Pawłow uznawany był za jednego z najciekawszych współczesnych rosyjskich prozaików. W wielu jego utworach pojawiał się temat armii. Pisarz, który służył w wojsku w Uzbekistanie i Kazachstanie, wplatał do swoich książek elementy autobiograficzne.

W Rosji był laureatem nagród przyznawanych przez magazyny literackie "Nowyj Mir" i "Oktiabr". W 2002 roku otrzymał Rosyjską Nagrodę Bookera za utwór "Karagandyjska tryzna". Ostatnia książka Pawłowa, powieść "Asystolia", ukazała się w Rosji w 2012 roku. W tym samym roku został laureatem Nagrody Literackiej Aleksandra Sołżenicyna.

Książki Pawłowa zostały przetłumaczone na wiele języków obcych.

"Opowieści z ostatnich dni", które w Polsce ukazały się w 2016 roku, to trzy krótkie powieści ("Służbowa baśń", "Sprawa Matuszyna" i "Karagandyjska tryzna") rozgrywające się pod koniec istnienia ZSRR w wojsku i łagrach Kazachstanu. W 2017 roku za tę książkę Pawłowowi przyznano nagrodę Angelusa, przeznaczoną dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Fundatorem nagrody jest prezydent Wrocławia.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ akl/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL