Kultura i sztuka po 1989 roku

31.07.2019

Zmarł producent i reżyser brodwayowskich musicali Harold Prince

Amerykański producent i reżyser brodwayowskich musicali, takich jak „Skrzypek na dachu” czy „West Side Story”, Harold „Hal” Prince zmarł w środę w Reykjaviku w wieku 91 lat po krótkiej chorobie.

Był współtwórcą również innych z największych broadwayowskich hitów. Współpracował z dwoma kompozytorami, Amerykaninem Stephenem Sondheimem i Brytyjczykiem Andrew Lloydem Webberem. Sam był protegowanym legendarnego broadwayowskiego showmana George'a Abbotta.

Był producentem w latach 50. "West Side Story" Leonarda Bernsteina przenoszącego historię szekspirowskiego Romea i Julii w realia nowojorskich gangów.

W latach 60. zajął się reżyserowaniem i inscenizował m.in. musical "Kabaret", za który dostał pierwszą z wielu w swojej karierze Nagród Tony, będących teatralnym odpowiednikiem Oscarów.

Sondheim uważał go najlepszego reżysera musicali.

Lata 70. przyniosły "Evitę" i Upiora w operze" we współpracy z Lloydem Webberem. (PAP)

klm/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL