W Krakowie zmarł w czwartek prof. Zdzisław Żygulski junior wybitny polski historyk sztuki, wieloletni pracownik Muzeum Narodowego w Krakowie, profesor Akademii Sztuk Pięknych, anglista i bronioznawca - poinformowano PAP w Muzeum.
Profesor miał 93 lata. Zostanie pochowany 19 maja na Cmentarzu Salwatorskim.
Przez kilkadziesiąt lat prof. Żygulski pracował w Muzeum Narodowym w Krakowie, opiekując się m. in. zbrojownią w Muzeum Książąt Czartoryskich, oddziale MNK. "Był wybitnym muzealnikiem. Niewiele osób w Polsce, tak jak on z autopsji, znało sposoby funkcjonowania muzeów na całym świecie” - powiedział PAP wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Marek Świca. "Zakres jego zainteresowań jako historyka sztuki był ogromny. Jego erudycja ujawniała się w każdym wystąpieniu i w publikacjach. Dzięki niemu Polska jest liczącym się członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzeów Broni i Historii Wojskowości (ICOMAM)” – podkreślił Świca.
Dodał, że we wrześniu członkowie ICOMAM spotkają się w Muzeum Narodowym w Krakowie.
W 1955 r. prof. Zdzisław Żygulski zorganizował Muzeum Adama Mickiewicza w Stambule.
Był cenionym w świecie znawcą dawnej broni. W 1969 jako ekspert UNESCO, wspólnie z Aleksandrem Czartoryskim, zinwentaryzował i zreorganizował zbrojownię rycerzy św. Jana Jerozolimskiego w La Valletcie. Był kuratorem wielu wystaw, m.in. wystawy o Odsieczy Wiedeńskiej w Zamku Królewskim na Wawelu.
Napisał kilkadziesiąt książek i 200 artykułów o orężu, muzeach i sztuce, m.in. "Broń w dawnej Polsce na tle uzbrojenia Europy i Bliskiego Wschodu", "Dzieje polskiego rzemiosła artystycznego", "Sztukę turecką", "Polska. Broń wodzów i żołnierzy", "Sztukę perską". Władał biegle nie tylko piórem, ale także sześcioma językami: greką, łaciną, angielskim, francuskim, włoskim i niemieckim.
Prof. Żygulski był członkiem założycielem i wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy przy Muzeum Narodowym w Krakowie, a w latach 1975-81 - prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzeów Sztuki i Historii Wojskowej (IAMAM).
Wykładał na uniwersytetach amerykańskich w Nowym Jorku i Storrs.
W 1998 r. za zasługi dla kultury polskiej został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.(PAP)
wos/