Katarzyna Szymkiewicz i Józef Gałązka zostali ex aequo laureatami nagrody głównej 16. edycji Artystycznej Podróży Hestii. Drugą nagrodę otrzymał Horacy Muszyński, a nagrodę specjalną - Agnieszka Mastalerz. Finałowa gala konkursu odbyła się we wtorek wieczorem w Warszawie.
Organizowany od 2002 r. konkurs skierowany jest do studentów III, IV i V roku wszystkich kierunków artystycznych, działających na różnych polach sztuki. Zarówno Katarzyna Szymkiewicz z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, jak i Józef Gałązka ze stołecznego ASP, otrzymają możliwość odbycia podróży rezydencyjnej do Nowego Jorku.
"Rozwój wymaga nieustannej zmiany perspektywy i to nie tylko w sztuce. W stulecie rewolucji październikowej i w stulecie awangardy w Polsce warto pamiętać o tych zmianach, które - nierzadko radykalne - sprawiały, że nic już nie jest takie, jak było. A o zmiany nie jest łatwo. Trudno pokonać w sobie naturalną skłonność do utrzymywania status quo. Tutaj pomóc mogą artyści. To oni sięgają po nowe, to oni wyznaczają nowe reguły, które z latami uczymy się akceptować. To oni przenoszą nas w nowy świat. Są dobrym katalizatorem zmian" - powiedział podczas gali przewodniczący jury Piotr Śliwicki.
O decyzji jury zadecydował fakt, że prace Katarzyny Szymkiewicz "nie mają początku ani końca, lecz są procesem". "Zamiast pracować na prostokącie płótna, pozwala swoim obrazom rozrastać się w nieskończoność" - zaznaczył historyk sztuki i jeden z członków jury Michał Suchora.
Zdaniem jury o przyznaniu drugiej głównej nagrody Józefowi Gałązce zadecydował fakt, że "jest on artystą, który bardzo świadomie używa różnych współczesnych technik - takich jak gipsowe popiersie, asamblaż, ready made, czy akcję partycypacyjną".
Laureatem drugiej nagrody za "unikalne podejście do medium filmu i inteligentne wyjście poza instytucjonalny obieg sztuki" został Horacy Muszyński z Akademii Sztuki w Szczecinie. Młody artysta będzie mógł skorzystać z rezydencji artystycznej w Walencji.
Nagrodę specjalną - zlecenie na autorską interpretację raportu rocznego firmy ERGO Hestia - otrzymała Agnieszka Mastalerz z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Jury 16. edycji konkursu swoją decyzję podjęło po wysłuchaniu indywidualnych prezentacji każdego z 26 finalistów tworzących w technice wideo, fotografii, rzeźby, malarstwa, grafiki i instalacji.
"Finał konkursu Artystyczna Podróż Hestii przynosi nam w tym roku 26 bardzo ciekawych propozycji. Są to prace młodych, dopiero rozpoczynających swoją twórczą karierę osób z całej Polski. Niektórzy mogą powiedzieć, że studenckie prace nie mają tej samej wartości, co dzieła uznanych mistrzów, ale my wychodzimy z ideowego założenia, że to właśnie w młodości i twórczej ciekawości młodych ludzi upatrywać trzeba siły zmieniającej perspektywę i kąt widzenia rzeczywistości. To jest szansa, jakiej nie chcemy marnować" - powiedziała prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii Magdalena Kąkolewska.
Organizatorzy przygotowali cykl oprowadzań kuratorskich, także w języku angielskim. Dla dzieci zaplanowano warsztaty edukacyjne, które mają zainspirować najmłodszych do innej perspektywy patrzenia na sztukę.
W jury 16. edycji konkursu zasieli: Piotr Śliwicki (Ergo Hestia), Josep Santacreu (Grupa DKV Seguros), Susanne Ehrenfried-Bergmann (kuratorka Munich Re), Nathalie Angles (Residency Unlimited), Agnieszka Tarasiuk (kuratorka, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni Oddziału MNW), Bogna Świątkowska (Fundacja Bęc Zmiana), Jarosław Fliciński (artysta), Paweł Sosnowski (krytyk, Galeria Propaganda), Michał Suchora (krytyk, kurator BWA Warszawa), Sebastian Cichocki (Muzeum Sztuki Nowoczesnej) i Magdalena Kąkolewska (Prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii).
"Artystyczna Podróż Hestii" to powołany w 2002 roku konkurs dający młodym artystom możliwość pokazania się w polskim oraz międzynarodowym środowisku artystycznym, inspirując ich do dalszego rozwoju. Od 2009 ERGO Hestia poprzez działającą na rzecz promocji młodych artystów Fundację Artystyczna Podróż Hestii, współpracuje ze wszystkimi uczelniami artystycznymi działającymi na terenie Polski.
Finałowa gala połączona z wernisażem wystawy 26 prac oraz ogłoszeniem nazwisk laureatów miała miejsce w pawilonie nad Wisłą Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Tegoroczna wystawa finałowa w Muzeum nad Wisłą potrwa do 9 lipca. (PAP)
masl/ agz/