Trwająca od maja wystawa prezentująca życie i dorobek reżysera Stanleya Kubricka, twórcy m.in. "Mechanicznej pomarańczy" i "2001: Odyseja Kosmiczna" kończy się w niedzielę w Muzeum Narodowym w Krakowie. Z tej okazji zaplanowano m.in. specjalne oprowadzanie kuratorskie.
Kurator wystawy Rafał Syska, historyk filmu, wykładowca w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ będzie oprowadzał zwiedzających o godz. 12:00 w sobotę, w przedostatnim dniu prezentowania ekspozycji.
W ostatnim dniu przewidziano m.in. oprowadzanie tematyczne w ramach cyklu spotkań prowadzonych przez studentów i doktorantów filmoznawstwa UJ pod hasłem „Aryjskie papiery”. To tytuł niezrealizowanego filmu Kubricka o polskim chłopcu żydowskiego pochodzenia, który miał być kręcony w naszym kraju. Na wystawie są eksponaty mówiące o tym projekcie.
Wystawa "Stanley Kubrick" w sposób kompleksowy prezentuje życie i twórczość amerykańskiego reżysera, scenarzysty i producenta. Stworzyło ją 10 lat temu Deutsches Filmmuseum z Frankfurtu we współpracy ze spadkobiercami artysty. Do tej pory na całym świecie ekspozycję zobaczyło blisko 1 mln osób w dziesięciu miastach świata, m.in. w Berlinie, Rzymie, Paryżu, Los Angeles i Sao Paulo.
Gośćmi wernisażu wystawy w Krakowie byli m.in. wdowa po reżyserze Christiane Kubrick oraz Jan Harlan, producent filmów Kubricka i autor filmu dokumentalnego "Stanley Kubrick: Życie w obrazach". Obejrzały ją także Lisa i Louise Burns, czyli słynne bliźniaczki Grady z horroru "Lśnienie".
Na ekspozycję składa się ponad 1000 eksponatów, wśród których znajdą się: fragmenty scenografii, kostiumy, rekwizyty i oryginalne scenariusze, a także książki stanowiące kanwę scenariuszy - z odręcznymi notatkami. Nie zabrakło też autorskich zdjęć i fotosów z planu zdjęciowego, dokumentów, listów, plakatów, nagród, urządzeń technicznych oraz sprzętu wykorzystywanego podczas realizacji zdjęć i prac montażowych.
Miłośnicy twórczości Kubricka wśród pokazywanych eksponatów mogą odnaleźć obiekty znane z jego największych dzieł: makietę statku kosmicznego, weneckie maski, kostium małpy, monolit, panel komputera HAL 9000 czy pokój 237.
Cechą charakterystyczną krakowskiej ekspozycji są trzy ścieżki zwiedzania, które są motywami przewodnimi twórczości Kubricka: ścieżka wojny, ścieżka technologii i ścieżka szaleństwa.
W tym roku przypadają dwie ważne rocznice związane z Kubrickiem: 15-lecie śmierci reżysera oraz 10-lecie powstania wystawy.
Stanley Kubrick (1928-1999) - reżyser, scenarzysta i producent, uznawany za jednego z największych twórców światowego kina. Z pochodzenia był Amerykaninem - od 1961 roku mieszkał na stałe w Wielkiej Brytanii. W 1968 roku dostał Oscara za film fantastyczno-naukowy "2001: Odyseja Kosmiczna". Innym jego głośnym dziełem była katastroficzna "Mechaniczna pomarańcza" według Anthony'ego Burgessa. Nakręcił również m.in. "Oczy szeroko zamknięte", "Full Metal Jacket", "Lśnienie", "Spartakusa", "Lolitę". (PAP)
rgr/ ls/