II Rzeczpospolita

11.12.2018

„Życie na zderzaku” - słuchowisko radiowe o przedwojennym Białymstoku

Słuchowisko radiowe pt. „Życie na zderzaku” – o przedwojennym Białymstoku – zrealizowane w ramach współpracy Muzeum Pamięci Sybiru i Polskiego Radia Białystok będzie miało premierę na antenie radia w niedzielę.

Kierowniczka działu edukacji i promocji w Muzeum Pamięci Sybiru Anna Kietlińska poinformowała PAP, że słuchowisko powstało na podstawie wspomnień Michała Zalewskiego, założyciela jednego z pierwszych w Białymstoku warsztatu samochodowego. W zbiorach muzeum znajduje się jeden z jego pamiętników.

"To pamiętnik pisany językiem, nie wielkiego intelektualisty, a zwykłego mieszkańca, przez którego +przewaliła się historia+" - powiedziała Kietlińska.

Wyjaśniła, że Zalewski - który przeżył 104 lata - był świadkiem rodzącego się państwa polskiego po I wojnie światowej i powrotu Białegostoku w 1919 roku do wolnej Polski, w czasie II wojny światowej był więźniem obozu w Ostaszkowie. Był pasjonatem motoryzacji.

Audycja, która w trakcie realizacji otrzymała tytuł "Życie na zderzaku", to rozmowy w obozie w Ostaszkowie Zalewskiego z innym więźniem, Józefem Kajewskim - żołnierzem Armii Krajowej, zajmującym się fałszowaniem dokumentów dla podziemia.

"Nasz bohater spotyka się z młodszym o dekadę Kajewskim, też zmagającym się z historią, i oni tak leżąc na pryczach, pracując razem w obozie, wspominają przedwojenny Białystok" - wyjaśniła Kietlińska. Dodała, że są to rozmowy o życiu codziennym i rodzinnym z różnymi wydarzeniami i postaciami w tle.

Zdaniem Kietlińskiej słuchowisko to "bardzo ciekawa forma opowiadania o historii". "Dla niektórych słuchanie jest łatwiejsze niż czytanie, a słuchowiska mają swoją magię" - podkreśliła.

Muzeum Pamięci Sybiru zaprosiło do współpracy Polskie Radio Białystok. Scenariusz napisały dziennikarki Radia Białystok Agnieszka Czarkowska i Gabriela Walczak, a słuchowisko wyreżyserował Waldemar Modestowicz. W głównych rolach występują aktorzy Białostockiego Teatru Lalek: Ryszarda Dolińskiego i Mateusza Smacznego.

Słuchowisko, które zostało zrealizowane ze środków programu "Patriotyzm Jutra" Muzeum Historii Polski, w ramach przedsięwzięcia "Białostockie drogi do wolności" Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, prapremierę miało we wtorek w radiowym Studiu Rembrandta.

Radiowa premiera odbędzie się w niedzielę, 16 grudnia, o godz. 18: 05. Audycja będzie dostępna też na stronie internetowej Muzeum Pamięci Sybiru.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL