Kultura i sztuka po 1989 roku

06.04.2017

Życzenia urodzinowe prezydenta RP dla tenora Ryszarda Karczykowskiego

Proszę przyjąć wyrazy wdzięczności za przeszło pół wieku pracy, która wzbogaca polską kulturę i rozsławia nasz kraj w świecie - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Ryszarda Karczykowskiego opublikowanym na stronie prezydent.pl. W czwartek przypadają 75. urodziny tenora.

"Z okazji jubileuszu Pańskich 75. urodzin przesyłam najlepsze życzenia oraz słowa uznania dla Pana wybitnych dokonań w działalności artystycznej, pedagogicznej i reżyserskiej. Proszę przyjąć wyrazy wdzięczności za przeszło pół wieku pracy, która wzbogaca polską kulturę i rozsławia nasz kraj w świecie. Wielokrotnie podkreślał Pan, że artysta powinien nieustannie się rozwijać, rozważnie podejmując coraz trudniejsze wyzwania. Słowa te bardzo dobrze odzwierciedlają także Pańską drogę twórczą" - podkreślił prezydent.

Zaznaczył, że w szerokim repertuarze obejmującym dzieła operowe i operetkowe, oratoria, muzykę sakralną i pieśni Karczykowski ukazał "pełnię swojego wszechstronnego talentu oraz znakomite umiejętności interpretacyjne". "Trwałym tego świadectwem pozostają Pańskie liczne nagrania, z towarzyszeniem czołowych orkiestr i dyrygentów, wydawane przez najbardziej prestiżowe wytwórnie fonograficzne" - zaakcentował Andrzej Duda.

Zwrócił również uwagę na fakt, że bardzo wysoko ceniona jest praca jubilata z młodymi adeptami sztuki wokalnej. "Dzieląc się swoją olbrzymią wiedzą i doświadczeniem z wychowankami, studentami uczelni muzycznych i uczestnikami kursów mistrzowskich, należącymi do kilku już pokoleń, jest Pan dla nich nie tylko autorytetem, ale także prawdziwym przyjacielem" - napisał prezydent.

"Znawcy i słuchacze zwracają uwagę na wyjątkową szlachetność i niepowtarzalną barwę Pańskiego głosu. Pana występy sceniczne doskonale oddają charakter i emocje kreowanych postaci. Każdą z ról rozwija Pan w oryginalny, a przy tym wysoce przemyślany sposób, zachwycając kunsztem i talentem aktorskim. Jako Prezydent Rzeczypospolitej chciałbym szczególnie podziękować Panu za zasługi dla popularyzacji dzieł naszych wielkich kompozytorów, takich jak Stanisław Moniuszko i Karol Szymanowski" - podkreślił Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, dzięki mistrzowskim wykonaniom Karczykowskiego muzyka polska rozbrzmiewa w najważniejszych salach koncertowych świata. "W ten sposób dokonania naszej kultury zyskują wartość uniwersalną, stając się wspólnym dobrem całej międzynarodowej społeczności melomanów. Raz jeszcze winszując jubileuszu i gratulując sukcesów artystycznych i pedagogicznych, życzę Panu satysfakcji ze wspaniałych dokonań, dobrego zdrowia i wielu następnych osiągnięć" - dodał prezydent.

Ryszard Karczykowski urodził się 6 kwietnia 1942 r. w Tczewie. Kształcił się w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku, studiował też reżyserię muzyczną w berlińskiej Musikhochschule Hanns Eisler. Solista oper m.in. w Szczecinie, Londynie i Wiedniu. Występował także w Azji i obu Amerykach. W jego repertuarze znalazły się m.in. opery Michała Czajkowskiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Giacomo Pucciniego i Giuseppe Verdiego, a także operetki, oratoria, muzyka sakralna i pieśni. Zajmował się również działalnością pedagogiczną, był także dyrektorem artystycznym w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej oraz w Operze Krakowskiej. (PAP)

akn/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL