
Dziękuję wam za patriotyzm i więzi z ojczyzną, za podtrzymywanie języka polskiego – podkreśliła marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, zwracając się do Polonii. Życzenia złożył też szef MSZ Radosław Sikorski. Niech Polska, ta w sercu i ta na mapie, zawsze pozostaje bliska i ważna – mówił.
W piątek rano Kidawa-Błońska złożyła życzenia z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą i z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
„Dzisiaj, w Dniu Polonii, dziękuję Wam za patriotyzm i więzi z Ojczyzną. Za podtrzymywanie języka polskiego w domach i setkach szkół na całym świecie. Dziękuję za pielęgnowanie polskiej tradycji i kultury. Dziękuję za serce, jakie wkładacie w wychowanie młodego pokolenia Polaków za granicą” – mówiła.
Marszałek zwróciła uwagę, że przed nami bardzo ważne dla kraju wydarzenie, czyli wybory prezydenckie.
„W chwili wielkiej geopolitycznej burzy, wobec narastającego zagrożenia ze Wschodu, głos Polonii ma ogromne znaczenie. Niech Wasz udział w wyborach będzie wyrazem solidarności z krajem i troski o bezpieczną i spokojną przyszłość naszej Ojczyzny. Głos Polonii jest Polsce potrzebny” – zaznaczyła Kidawa-Błońska.
„Wszystkich nas: tych, którzy mieszkają w kraju, i tych, którzy żyją poza jego granicami, łączy to, że na widok biało-czerwonego sztandaru mocniej bije nam serce” – powiedziała marszałek Senatu.
Zaznaczyła, że to nie przypadek, że 2 maja jest także dniem flagi.
„Biel i czerwień łączą Polaków bez względu na poglądy i drogę życiową. Biało-czerwona to – jak pisał Norwid – »wielki zbiorowy obowiązek«. To także wielka zbiorowa duma” – podkreśliła Kidawa-Błońska.
Życzenia z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą złożył również na YouTube minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
„Drodzy Rodacy, Polacy mieszkający we wszystkich zakątkach świata! Dziś wasze święto – Dzień Polonii i Polaków za granicą. Składam wam serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności! Niech Polska – ta w sercu i ta na mapie – zawsze pozostaje bliska i ważna” – powiedział.
Szef resortu zaznaczył, że przez lata środowiska polonijne wzmacniały przynależność Polski do świata zachodnich wartości.
„Doceniamy to zaangażowanie. Pamiętamy też o tych Polakach, którym odmawia się prawa do polskości” – dodał.
„Szczególnie dziękuję osobom takim jak Andrzej Poczobut – jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi. Dziś w białoruskim łagrze. Pisał: »nie wybieramy czasów, w których mamy żyć, ale wybieramy jak żyjemy«. Za patriotyzm, za zachowanie tradycji i trwanie w polskości – dziękuję” – mówił.
Sikorski podkreślił, że umacnianie dobrego wizerunku Polski na świecie nie byłoby możliwe bez współpracy MSZ z Polonią. Dodał, że wierzy, że dzięki niedawno przyjętej Rządowej strategii współpracy z Polonią i Polakami za granicą na lata 2025-2030, współdziałanie resortu z Polonią będzie jeszcze lepsze.
„Rodakom na wszystkich szerokościach geograficznych życzę dumy z polskich korzeni i niezłomnej wiary w pomyślną przyszłość naszej Ojczyzny” – powiedział Sikorski.
Od 2002 r. 2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto ustanowił Sejm RP z inicjatywy Senatu RP. W ten sposób uhonorowano osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość i wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej. (PAP)
ero/ joz/