Proboszcz grekokatolickiej parafii Opieki Najświętszej Marii Panny w Komańczy ks. protojerej Andrzej Żuraw został laureatem Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka za 2018 rok. Wyróżnienie przyznaje Polska Rada Chrześcijan i Żydów chrześcijańskim duchownym działającym na rzecz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego.
O przyznaniu nagrody poinformował PAP w przesłanym komunikacie przewodniczący kapituły wyróżnienia Bogdan Białek, członek Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów (jej były współprzewodniczący) i prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach.
Kapituła nagrody doceniła dziekana sanockiego za "wkład w dialog i pojednanie chrześcijańsko-żydowskie". "Od co najmniej od 2010 roku ksiądz Żuraw bierze udział w organizowanych na Podkarpaciu, m.in. w Hałbowie koło Nowego Żmigrodu, uroczystościach upamiętniających Ofiary Zagłady. Uczestniczy w nich regularnie – i bywają lata, że jest tam jedynym duchownym chrześcijańskim. Ksiądz Andrzej Żuraw i jego gotowość do współpracy to ogromne wsparcie dla wielu lokalnych działaczy społecznych, kultywujących pamięć o żydowskich mieszkańcach regionu i ich Zagładzie" – pokreślono w komunikacie.
Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w Komańczy – trwa ustalanie dokładnego terminu.
Nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka przyznawana jest chrześcijańskim osobom konsekrowanym, które swą działalnością przyczyniły się m.in. do rozwoju dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej.
Od 2012 r. nagrody otrzymali: emerytowany proboszcz parafii w Krasiczynie ks. Stanisław Bartmiński, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu ks. Marian Bronikowski, pastor kieleckiej parafii Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego ks. Janusz Daszuta, duchowny kościoła prawosławnego ks. Henryk Paprocki, ks. Jerzy Stranz z diecezji poznańskiej i proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie ks. Michał Jabłoński.
Patron nagrody, ks. Roman Indrzejczyk (1931-2010), był wiceprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, duchownym zaangażowanym w działalność ekumeniczną, słynącym z przyjaznej i otwartej postawy wobec Żydów i ich religii, co nie zawsze znajdowało aprobatę jego kościelnych przełożonych.
Jako proboszcz warszawskiej parafii pw. Dzieciątka Jezus ks. Indrzejczyk bez wahania zorganizował w swoim kościele wspólną modlitwę z okazji żydowskiego święta Radość Tory. Od początku kadencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego pełnił funkcję jego kapelana. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.
Polska Rada Chrześcijan i Żydów powstała w 1989 r. Jej celem jest dążenie do wzajemnego poznawania się i zrozumienia chrześcijan i Żydów, przezwyciężania stereotypów i pogłębiania kontaktów międzyreligijnych. (PAP)
Autor: Katarzyna Bańcer
ban/ joz/