W województwach wielkopolskim i kujawsko-pomorskim rozpoczęły się pierwsze szkolenia ochotników w ramach projektu „Ferie z WOT” – informuje rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej ppłk Marek Pietrzak.
"Projekt +Ferie z WOT+ jest skierowany do uczniów, studentów i nauczycieli, którzy wykorzystując przerwę w nauce mogą odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe, złożyć przysięgę wojskową i rozpocząć służbę w WOT" – podał w sobotę rzecznik.
Na przełomie stycznia i lutego w pierwszych czterech województwach rozpoczyna się zimowa przerwa w nauce. W tym roku WOT zorganizowały w wybranych brygadach obrony terytorialnej specjalne edycje szkoleń podstawowych. W szeregi 12. Wielkopolskiej Brygady OT wstąpiło blisko 250 ochotników, a szkolenie w ramach 8. Kujawsko–Pomorskiej Brygady OT rozpoczęło 50 osób. Kolejne szkolenia w ramach projektu „Ferie z WOT” odbędą się na terenie woj. warmińsko-mazurskiego i podlaskiego od 19 stycznia do 3 lutego. Od 26 stycznia do 9 lutego do projektu dołączy brygada OT z Mazowsza, a na terenie Lubelszczyzny i Podkarpacia projekt zostanie zorganizowany w dniach 9-24 lutego.
Jak wyjaśnił Pietrzak, pomysł zainteresowania ofertą szkoleniową WOT uczniów i studentów podczas przerwy zimowej powstał, gdy dowództwo zaobserwowało zwiększoną aplikację tych dwóch grup ochotników podczas wakacji. "Istotą zarządzania służbą żołnierzy OT w formacji jest jak najlepsze zbalansowanie służby wojskowej z życiem osobistym i zawodowym. Ta zasada dotyczy również uczniów i studentów" – zaznaczył cytowany w komunikacie rzecznika dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła. Zwrócił też uwagę na "Wzrost liczby żołnierzy i kandydatów do służby będących uczniami szkół średnich, a także studentów".
Pietrzak podkreślił, że dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych, ich zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa.
To początek procesu szkoleniowego. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa trzy lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.
Chętni, którzy chcą wstąpić do WOT, powinni zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień, od kilku dni wniosek o powołanie do służby można też złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.
W WOT służy ponad 17,2 tys. żołnierzy, w tym w tym 14,3 tys. żołnierzy OT oraz 2,9 tys. żołnierzy zawodowych. Według planów do końca 2019 r w WOT ma być 26 tys. żołnierzy.
W styczniu 2019 roku formacja, która ma status odrębnego rodzaju sił zbrojnych, rozpoczęła trzeci rok funkcjonowania.(PAP)
autor: Jakub Borowski
brw/ mhr/