Jan Olszewski na pewno należał do najwybitniejszych polskich polityków, to także wybitny adwokat - podkreślił historyk senator PiS Jan Żaryn. Był przede wszystkim demokratą i to powinno być dzisiaj podkreślane - zaznaczył Żaryn.
Żaryn został zapytany przez dziennikarzy w Senacie o postać byłego premiera, który zmarł w wieku 88 lat. "Jan Olszewski na pewno należał do najwybitniejszych polskich polityków, to także wybitny adwokat, osoba życia publicznego" - mówił.
"Wydaje mi się, że był wychowany jeszcze w tej tradycji Polski niepodległej, Polski odrodzonej po 1918 roku. Dzięki temu przeniósł na swój życiorys cały zestaw wartości, który towarzyszył ojcom niepodległości" - zauważył senator. "On sam jawi mi się jako polityk przede wszystkim o wrażliwości lewicowo-centrowej, takiej socjalistycznej, ale tego socjalizmu niepodległościowego, którego był w jakiejś mierze dziedzicem" - podkreślił Żaryn.
"Bez wątpienia z tym dorobkiem, jaki posiada mógł w 1992 roku nie tylko zostać premierem autentycznie pierwszego rządu niekomunistycznego w Polsce, ale jeszcze próbować przeprowadzić nas ku faktycznej demokracji, bo wydaje mi się, że Jan Olszewski był przede wszystkim demokratą i to powinno być dzisiaj podkreślane" - mówił.
Jan Olszewski zmarł w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego; w 2009 został odznaczony Orderem Orła Białego.
Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 r. w Warszawie; pochodził z rodziny kolejarskiej związanej z PPS. W latach 60. bronił w procesach politycznych m.in. Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza, Janusza Szpotańskiego, Wojciecha Ziembińskiego. W 1975 r. podpisał "List 59" - protest przeciw poprawkom wprowadzającym do konstytucji PRL przewodnią rolę PZPR i sojusz z ZSRR. W 1976 r. bronił w sądach robotników Radomia i Ursusa. Współpracował z KOR i Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela.
W 1980 r. doradzał Solidarności i Lechowi Wałęsie. Jako członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu. Był pełnomocnikiem rodziny ks. Jerzego Popiełuszki podczas procesu jego zabójców z SB.
Zwieńczeniem kariery politycznej Olszewskiego była funkcja szefa rządu. W 1991 r. Wałęsa powołał go na premiera, a 23 grudnia 1991 r. jego rząd otrzymał wotum zaufania od Sejmu - pierwszego po wojnie wybranego w pełni wolnych wyborach. (PAP)
autor: Grzegorz Bruszewski
gb/ par/