Darmowy wstęp do Muzeum Miasta Gdyni i otwarcie nowego modułu wystawy głównej w placówce, wiele wystaw fotograficznych oraz uroczysta sesja Rady Miasta z wręczeniem Medali im. Eugeniusza Kwiatkowskiego – m.in. tak Gdynia będzie obchodziła swoje 93. urodziny.
Gdynia uzyskała prawa miejskie 10 lutego 1926 r. Z okazji rocznicy w niedzielę w mieście odbędzie się seria urodzinowych imprez.
Oficjalne niedzielne obchody rozpoczną się mszą św. odprawioną rano w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W południe zaplanowano uroczystości przy Płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki. Wezmą w nich udział m.in. przedstawiciele samorządu gdyńskiego i Marynarki Wojennej.
Po południu w Teatrze Miejskim zaplanowano uroczystą sesję Rady Miasta Gdyni. W jej trakcie przewidziano wręczenie medali im. Eugeniusza Kwiatkowskiego przyznawanych za szczególne zasługi dla Gdyni oraz nagrody przewodniczącej Rady Miasta Gdyni „Czas Gdyni”.
Wiele urodzinowych imprez przygotowały miejscowe muzea i placówki kulturalne. W sobotę i niedzielę bezpłatnie można zwiedzać Muzeum Miasta Gdyni, w tym nowy moduł wystawy stałej "Gdynia – dzieło otwarte" poświęcony głównie pamięci gdyńskiego wójta Jana Radtkego. Będą to przede wszystkim fotografie rodzinne, a także przedmioty z domu Radtkego, w tym korkociąg, dzbanuszek z pijalni wody mineralnej oraz świecznik. W niedzielę dyrektor placówki dr Jacek Friedrich osobiście oprowadzi gości po wystawie stałej.
Tego samego dnia, w ramach akcji pt. "Miasto tu i teraz", każdy gość Muzeum będzie mógł zarejestrować swoją wypowiedź zawierającą refleksje dotyczące dzisiejszej Gdyni. Materiały audio i wideo zostaną dodane do archiwum Muzeum Miasta Gdyni. "Za wiele lat przekazane przez mieszkańców miasta historie stworzą wyobrażenie o naszym dzisiejszym gdyńskim +tu i teraz+" – wyjaśnili organizatorzy akcji.
W niedzielę w południe zorganizowana zostanie także akcja Mini Open House Gdynia. W jej ramach można będzie zwiedzić w towarzystwie przewodnika gdyńskie kamienice przy ul. Abrahama 26, Abrahama 28 i Batorego 4.
Od soboty w gdyńskiej Galerii Klif prezentowana jest ekspozycja fotograficzna Muzeum Miasta Gdyni pt. "Na styku morza i lądu", ukazującą wyjątkowość miasta utrwaloną na kilkudziesięciu unikatowych, archiwalnych, czarno-białych fotografiach. Wystawa będzie czynna do pierwszej połowy marca br.
W Informacji Miejskiej przy ul. 10 Lutego 24 do końca miesiąca można z kolei oglądać wystawę prezentujących miasto zdjęć, zamieszczonych w ciągu ostatniego roku na profilu społecznościowym Instagram. W Lokalu Artystycznym Tygiel (ul. Abrahama 86) do 19 marca br. prezentowana jest natomiast wystawa fotografii "W obiektywie Janusza Uklejewskiego..." – zmarłego w 2011 r. artysty fotografika i dziennikarza, który mieszkał w Gdyni od 1945 roku.
Już w sobotę w hali Gdynia Arena odbyła się urodzinowa impreza dla mieszkańców. Na gości czekały m.in. koncert zespołu Non Stop oraz stoiska, na których można było uzyskać porady lekarskie i związane z urodą oraz dietą.
23 września 1922 r. Sejm uchwalił ustawę "o budowie portu przy Gdyni na Pomorzu jako portu użyteczności publicznej". W pobliżu wioski Gdynia trwały już wtedy pierwsze prace budowlane finansowane przez państwo. Wielkim orędownikiem tej inwestycji był inż. Eugeniusz Kwiatkowski, pełniący w okresie międzywojennym m.in. funkcje ministra przemysłu i handlu oraz wicepremiera. Po nadaniu Gdyni praw miejskich w kilkanaście lat ze wsi rybackiej przekształciła się ona w miasto zamieszkane przez 127 tys. ludzi (w 1939 r.).
Obecnie Gdynia liczy prawie 250 tys. mieszkańców i jest największym w Polsce miastem niewojewódzkim.(PAP)
Autor: Anna Kisicka
aks/ wus/