Konkursy i warsztaty, rozwijające wrażliwość językową zwłaszcza u młodzieży, będzie do końca lutego organizował Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, który w ten sposób świętuje Miesiąc Języka Ojczystego. W czwartek przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Najważniejszym wydarzeniem w ramach Miesiąca Języka Ojczystego w stolicy Małopolski co roku jest Krakowskie Dyktando. W tym roku odbędzie się ono 16 marca w Auditorium Maximum UJ, trwają zapisy na dyktando. Zwycięzca otrzyma tytuł Krakowskiego Mistrza Ortografii. Dla najlepszych przewidziano nagrody rzeczowe.
W kalendarzu Miesiąca Języka Ojczystego są też inne konkursy. Do 8 marca uczniowie szkół podstawowych z całej Polski mogą się zgłaszać do konkursu na reklamę. Udział w nim polega na przygotowaniu i przesłaniu oryginalnego, nagranego przez uczniów filmu zachwalającego dowolny produkt, ideę lub usługę. Reklama musi być związana z tematem konkursu - „Inteligencja jest matką humoru”.
Dla mieszkańców województwa małopolskiego przygotowano konkurs "na gadkę". Zainteresowani do 8 marca muszą przesłać organizatorom pracę w postaci gwarowego, niewierszowanego, oryginalnego monologu na temat "Tradycje i obyczaje".
Językoznawcy zachęcają również do udziału w XXI Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym im. Wojciecha Korfantego "Dobroć bez odwagi jest niewiele warta". Eliminacje małopolskie odbędą się 27 lutego w Collegium Novum w Krakowie, a finał 8 marca w Katowicach. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych i średnich, udział polega na przygotowaniu i prezentacji 5-minutowej mowy związanej z hasłem "Dobroć bez odwagi jest niewiele warta" i zastosowaniu w niej odpowiednich chwytów retorycznych.
W ramach Miesiąc Języka Ojczystego na Wydziale Polonistyki UJ odbędzie się także ogólnopolska konferencja naukowa "Humor i karnawalizacja w komunikacji". Spotkanie potrwa od 29 do 30 marca. Zaproszeni są przede wszystkim studenci i doktoranci filologii polskiej, ale i kulturoznawstwa, dziennikarstwa, socjologii, medioznawstwa i kierunków pokrewnych. Konferencję organizuje Koło Naukowe Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia.
Święto języka na UJ to także liczne warsztaty, które studenci Wydziału Polonistyki już prowadzą w małopolskich szkołach. Zajęcia, mające w ciekawy sposób przybliżać najmłodszym reguły polszczyzny, potrwają do końca marca.
Szczegółowe informacje o programie Miesiąca Języka Ojczystego znajdują się na stronie mjo.uj.edu.pl.(PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/ wj/