Z udziałem mieszkańców, kombatantów i władz miasta odbyły się w sobotę w stolicy Wielkopolski uroczystości upamiętniające 74. rocznicę zakończenia walk o Poznań. W lutym 1945 r. w trakcie zdobywania Cytadeli zginęło ok. 100 poznaniaków.
Po pięciodniowym oblężeniu, 23 lutego 1945 r. poddał się ostatni w mieście punkt niemieckiego oporu i zakończyła się okupacja niemiecka stolicy Wielkopolski.
Uroczystości upamiętniające 74. rocznicę tamtych wydarzeń odbyły się w sobotę w Poznaniu. Przed południem przedstawiciele m.in. władz miasta, wojewody i służb konsularnych złożyli kwiaty w kwaterach żołnierzy na cmentarzu Komunalnym na Miłostowie.
Główne obchody odbyły się na górnym tarasie Cytadeli. W samo południe zabrzmiał tam dzwon pokoju i zawyły syreny. Odśpiewany został także hymn państwowy.
Przedstawiciele władz miasta z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem oraz delegacje złożyli kwiaty pod pomnikiem Cytadelowców, żołnierzy radzieckich i alianckich. Na zakończenie uroczystości, przy pomniku Żołnierzy Alianckich, odegrany został utwór "Cisza". Uroczystości zwieńczy spotkanie władz Poznania z kombatantami.
Obchodom rocznicy zakończenia walk o Poznań od wielu lat towarzyszyła rekonstrukcja historyczna. W tym roku nie odbyła się ona ze względów finansowych.
Poznańska Cytadela, ostatni punkt niemieckiego oporu, poddała się rankiem 23 lutego 1945 r. Walka o miasto trwała od końca stycznia. W zdobywaniu głównego punktu oporu Niemców wzięła udział także cywilna ludność polska.
Zniszczenia Poznania po II wojnie światowej dochodziły do 55 proc.
Według obliczeń historyków w bitwie o Poznań poległo ponad 10 tys. żołnierzy radzieckich, prawie 6 tys. w szturmie na Cytadelę. Zginęło też ok. 700 Polaków w tym ok. 100 w trakcie zdobywania Cytadeli. Niemcy stracili w trakcie walk ok. 6 tys. żołnierzy. (PAP)
Autor: Anna Jowsa
ajw/ joz/