Od piątku w Krakowie będzie funkcjonować Muzeum Nowej Huty. Zgodnie z decyzją radnych placówka mieszcząca się w dawnym kinie Światowid będzie poświęcona dziejom dzielnicy obchodzącej w tym roku 70-lecia istnienia, a nie historii całego PRL-u.
"Chcemy zmienić narrację i skierować ją na muzea lokalne. Tak jak stworzyliśmy Muzeum Podgórza, które służy społeczności lokalnej, tak chcemy aby w Muzeum Nowej Huty było podobnie, żeby było ono miejscem, z którym identyfikują się mieszkańcy dzielnicy i które odwiedzają nie tylko turyści" - powiedziała PAP dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Katarzyna Olesiak.
Muzeum Nowej Huty będzie oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które od piątku zaczyna funkcjonować pod nową nazwą: Muzeum Krakowa.
Zmiany to konsekwencja tego, że wiosną 2017 r. z finansowania prac, które miały doprowadzić do stworzenia w Krakowie Muzeum PRL-u wraz z wystawą stałą wycofało się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W czwartek wygasa umowa o współprowadzeniu tego muzeum pomiędzy ministerstwem a gminą.
Od 1 marca gmina samodzielnie będzie prowadzić Muzeum Nowej Huty. Powstanie ono z połączenia: oddziału Muzeum Krakowa - Dzieje Nowej Huty i będącego od 2013 r. w organizacji Muzeum PRL-u.
"Zależy nam na zbudowaniu relacji z mieszkańcami Nowej Huty i stworzeniu placówki, która będzie silne oddziaływała na całą dzielnicę. Po Pałacu Krzysztofory będzie to nasz drugi największy oddział" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski.
Dodał, że w Muzeum Nowej Huty mocno akcentowana będzie lokalność. "Lokalność nie znaczy prowincjonalność, a wspólnotę" – podkreślił.
Scenariusz wystawy stałej oraz dokumentacja architektoniczno-techniczna remontu i modernizacji budynku dawnego kina Światowid są już gotowe. Z tym pakietem dokumentów Muzeum Krakowa będzie mogło starać się o środki na ich realizację. Według szacunków potrzeba ok. 50 mln zł, a muzeum zamierza zabiegać o środki m.in. z funduszy norweskich.
Podstawowe założenie projektu architektoniczno-budowlanego to przywrócenie świetności obiektowi Światowida. Budynek zostanie odrestaurowany i przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Główna sala ekspozycyjna ma być zlokalizowana pod placem znajdującym się przed wejściem do budynku.
Budynek będzie spełniał nie tylko funkcję muzeum, ale znajdą się w nim także: czytelnia, audioteka, sale warsztatowe, pomieszczenie naukowe i administracyjne. Zwiedzający zajrzą też do serce dawnego kina – projektorni. W dyskretnej dobudowie na dachu zlokalizowane zostaną: kawiarnia i sala warsztatowe oraz kino letnie.
Konkurs na opracowanie projektów budowlanych oraz scenariusza wystawy stałej wygrała w październiku 2016 r. firma MAE – Multimedia Art. & Education. W przygotowaniu scenariusza wystawy uczestniczyli także przedstawiciele Ośrodka Karta oraz pracownicy Muzeum PRL-u i Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
W centrum wystawy stałej znajdzie się Nowa Huta i jej mieszkańcy. Wydarzenia o znaczeniu ogólnopolskim, tam, gdzie będzie to tylko możliwe zostaną pokazane na przykładzie Nowej Huty np. stan wojenny poprzez pacyfikację strajku w Hucie im. Lenina. Nie zabraknie też opowieści o kombinacie i warunkach pracy w nim.
Oddział Muzeum Krakowa - Dzieje Nowej Huty z os. Słonecznego ma się przeprowadzić do budynku Światowida, ale do 24 marca będzie tam można oglądać wystawę "Osiedleni. Teatralne". Z kolei w Światowidzie do końca marca czynna będzie ekspozycja "Huta stanęła. Strajk w Hucie im. Lenina 26 kwietnia – 5 maja 1988". W podziemiach dawnego kina dostępna jest też wystawa "Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie". W środę otwarta zostanie przygotowana jeszcze przez Muzeum PRL-u wystawa "Stan zagrożenia" w schronie pod budynkiem Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3 na os. Szkolnym 37. To pierwszym element projektu Podziemna Nowa Huta.
Od 1 do 3 marca wystawy te będzie można zwiedzać za darmo.
Pierwsza oficjalna wystawa Muzeum Nowej Huty – "Nowohucianin" zostanie otwarta 27 marca i będzie poświęcona mieszkańcom dzielnicy. Tematem drugiej ekspozycji przewidzianej jesienią będzie nowohucki kombinat. W przyszłym roku planowane są ekspozycje o Mistrzejowicach oraz o dziejach i recepcji nowohuckiego pomnika Lenina.
Jak powiedziała PAP dyrektor Olesiak lokal na os. Słonecznym zajmowany dotąd przez muzealny oddział Dzieje Nowej Huty zostanie przeznaczony na działalność kulturalną – prawdopodobnie Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta otworzy tam swoją filię.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ pat/