Ekspozycję prezentującą ponad 30 lalek-rzeźb wykonanych z papieru pakowego, czerpanego i bibuły można oglądać od soboty w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Wystawa prezentuje 32 papierowe rzeźby powstałe w latach 2009–2018.
Autorką rzeźb jest Mirosława Truchta-Nowicka, artystka sztuki papieru, która w latach 90. pracowała w Teatrze Lalki i Aktora „Pinokio” w Łodzi; tam odkryła lalkę jako medium.
„To dla artystki ważny okres. Moment poszukiwań, aby uwolnić lalkę od społecznie i kulturowo narzuconych jej ról” – powiedziała PAP kuratorka wystawy Marta Nowicka..
Jak dodała, artystka tworzy prace często wielkości przeciętnego człowieka. „Swój przekaz wzmacnia doborem specyficznego tworzywa. Wybrała papier. Wskazany materiał oraz technika, w której pracuje od ponad 12 lat, wymagają od niej dużej cierpliwości i zaangażowania” – mówiła Nowicka.
„Artystka +rzeźbiąc+ poszczególne lalki łączy ze sobą papier pakowy, czerpany i bibułę. Kolejno nakłada na siebie wilgotne warstwy, nadając istotom kształt, budząc je do życia. Rzadko stosuje kolory. Tworzy zazwyczaj w bieli i beżu” – wyjaśniła kuratorka. Podkreśliła, że Mirosława Truchta-Nowicka nadając swoim pracom ludzkie kształty, dokumentuje tym samym poszczególne etapy życia człowieka.
„Papierowe, antropomorficzne kształty stały się dla mnie idealnym sposobem opisywania świata ludzi: Lalka – +homunkulus+ – symbol duchowości ukrytej głęboko w człowieku, i Papier – od wynalezienia dokumentujący życie człowieka” – mówi o swojej twórczości artystka.
Na użytek powstających lalek artystka tworzy własne neologizmy; inspiruje się literaturą, sztuką ludową, mitologią.
Wernisażowi towarzyszyć będzie spektakl marionetkowy „Jaś i Małgosia” w wykonaniu najmniejszego na świecie teatru Akademia Wyobraźni z Lądka-Zdroju.
Ekspozycję w Muzeum Papiernictwa można zwiedzać do 15 lipca. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/