"Witness: Auschwitz" - to tytuł opracowanego we Włoszech przy użyciu najnowszych technologii programu edukacyjnego, który jest wirtualną podróżą do miejsca niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady (1940-1945).
Projekt powstał we współpracy z psychologami, psychiatrami, a także badaczami historii i świadkami Zagłady. Instytucje naukowe zaaprobowały zgodność historyczną, z jaką przedstawiono Holokaust.
Najnowsze technologie sprawiają, że użytkownik programu staje się "świadkiem" jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach ludzkości - zaznacza turyński dziennik "La Stampa".
Jeden z czterech autorów projektu Alex Zarfati wyjaśnił: "+Witness: Auschwitz+ powstał z myślą o pokoleniu młodzieży, która coraz mniej czyta i nie jest nawet zainteresowana kinematografią, po to by odtworzyć nić emotywną z wydarzeniami tylko pozornie odległymi, wykorzystując narzędzia, które ona uważa za najbardziej naturalne, związane z codziennością".
"La Stampa" odnotowuje, że wśród autorów programu pracujących w Rzymie pojawiła się obawa, że zostanie on porównany do gry komputerowej i dlatego spotka się z krytyką.
"Kierowaliśmy się dwoma założeniami: z jednej strony szacunkiem do miejsca przedstawionego z powagą absolutnie wiernej i udokumentowanej rekonstrukcji historycznej, a z drugiej dawkowaliśmy doświadczenia emocjonalne tak, by nie umniejszyć i nie zbanalizować przekazu, unikając przymusowej i nienaturalnej widowiskowości" - powiedział jeden z szefów projektu Gianluca Pontecorvo.
Program będzie dostępny w placówkach muzealnych, szkołach i w innych instytucjach po to, by jego prezentacji towarzyszyło odpowiednie wprowadzenie.
Autorzy tej wirtualnej podróży zwracają uwagę na znaczenie zgromadzonej przez nich na terenie obozu dokumentacji fotograficznej wykonanej w najnowszych technologiach. Trzeba, jak dodali, zachować ją na wypadek "stoczenia w przyszłości batalii z negacjonistami".
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ ndz/ ap/