Na życzenia dla marszałka Piłsudskiego z okazji zbliżających się imienin Józefa czeka Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi. Zwieńczeniem akcji, nawiązującej do dawnej tradycji, będzie zaplanowana na 19 marca uroczystość poświęcona patronowi łódzkiej placówki.
Jak przypominają organizatorzy przedsięwzięcia, dzień imienin marszałka w okresie II Rzeczypospolitej był datą szczególną, porównywaną do świąt narodowych czy ważnych rocznic historycznych. Z tej okazji już w czasie walk o niepodległość i w dwudziestoleciu międzywojennym powstawały wiersze i piosenki o Józefie Piłsudskim oraz wysyłano naczelnikowi państwa setki kartek z życzeniami.
"Środowisko literatów często wspierało działania marszałka. Już w 1918 r. z Polski manifestacyjnie wysyłano życzenia Piłsudskiemu do więzienia w Magdeburgu. Po wojnie, za sprawą wybitnych poetów i nie tylko, powstawały +powinszowania w dniu imienin+. Życzenia płynęły do Belwederu, Sulejówka, a nawet na Maderę, dokąd Piłsudski wyjechał dla podratowania zdrowia. Również po śmierci marszałka organizowano uroczystości imieninowe" - podkreślili pracownicy biblioteki.
W nawiązaniu do tej tradycji, na życzenia dla pierwszego marszałka Polski czeka teraz placówka nazwana imieniem Józefa Piłsudskiego. Może napisać je każdy, bez względu na wiek, obywatelstwo, miejsce zamieszkania. Mogą być podpisane imieniem i nazwiskiem, pseudonimem lub przesłane anonimowo. Forma i długość tekstu są dowolne. Powinszowania w dniu imienin można przesyłać pocztą tradycyjną na adres: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, ul. Gdańska 100/102, 90-508 Łódź lub pocztą elektroniczną na e-mail: promocja@wbp.lodz.pl.
Wybrane życzenia zostaną opublikowana na stronie internetowej WBP w Łodzi oraz na profilu biblioteki na Facebooku, a także odczytane podczas "Imienin Marszałka w Bibliotece im. Piłsudskiego". Uroczystość odbędzie się w dniu imienin Józefa 19 marca o godz. 17. W jej trakcie zaplanowano m.in. prelekcję prof. Przemysława Waingertnera "Marszałek i literaci - świadkowie, przyjaciele, przeciwnicy", w części muzycznej "Piosenki bliskie sercu Marszałka" w wykonaniu Michała Maj Wieczorka (śpiew) i Maksymiliana Pelczarskiego (akompaniament), czytanie najciekawszych życzeń i imieninowy poczęstunek. Wstęp jest wolny.
Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie. Był jednym z przywódców PPS, dowódcą I Brygady Legionów, naczelnikiem państwa, pierwszym marszałkiem Polski. Po przewrocie majowym dwukrotnie był premierem Polski. Zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze. Pochowany został na Wawelu w krypcie św. Leonarda, a jego serce złożone zostało w grobie matki na wileńskiej Rossie.
Piłsudski przebywał również w Łodzi, do której przyjechał jesienią 1899 roku i wraz z żoną zamieszkał przy ul. Wschodniej. Tam też odbywał się druk "Robotnika". Kilka miesięcy później został aresztowany. Z więzienia w Łodzi trafił do więzienia w Warszawie.
W sierpniu 1919 roku łódzcy radni postanowili przyznać Piłsudskiemu Honorowe Obywatelstwo Miasta Łodzi. Oficjalna uroczystość nadania tego tytułu miała miejsce rok później w Belwederze. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ pad/