Dawne zwyczaje związane z okresem Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, np. strojenie wielkanocnych palm czy przygotowanie „święconego”, prezentuje wystawa w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, która została zaaranżowana m.in. w 11 zabytkowych zagrodach.
Ekspozycję „Wielkanoc na Mazowszu”, przypominającą niekiedy zapomniane już ludowe obrzędy związane z tym świątecznym okresem, odwiedzający skansen będą mogli oglądać do końca kwietnia.
Jak poinformował PAP Jarosław Asztemborski z sierpeckiego Muzeum Wsi Mazowieckiej, wystawa została przygotowana we wszystkich jedenastu zagrodach i we wnętrzach dwóch dworów szlacheckich.
W najstarszej z zabytkowych chałup znajdujących się na terenie skansenu, pochodzącej z 1840 r. ze wsi Rzeszotary Zawady, można np. zobaczyć, jak wyglądało wielkanocne śniadanie w pierwszej dekadzie XX wieku. W jednej z izb zaaranżowano z kolei wyrób świeczek, które zanoszono do kościoła i przygotowanego tam Grobu Pańskiego.
„W każdym z obiektów prezentowane są inne zwyczaje związane z okresem Wielkanocy. Staraliśmy się ułożyć scenariusz tej ekspozycji w taki sposób, by pokazać kolejne etapy przeżywania tych świąt dawniej na mazowieckiej wsi. Jest więc aranżacja ukazująca przygotowanie tradycyjnych palm wielkanocnych, które zazwyczaj wykonywano z bazi, bukszpanu, widłaka oraz trzciny i zdobiono kwiatami z kolorowej bibuły. Pokazujemy również przygotowanie koszyczków ze +święconym+ oraz święcenie pokarmów, zarówno w zamożnym domu chłopskim, jak i w dworze szlacheckim” – powiedział PAP Asztemborski.
Jak dodał, ekspozycja nawiązuje także do dawnych ludowych obrzędów, np. „chodzenia z gaikiem”, kiedy to dziewczęta odwiedzały kolejne wiejskie zagrody z zieloną gałązką przyozdobioną barwnymi wstążkami, śpiewając przy tym piosenki i składając gospodarzom świąteczne życzenia.
„Nie ulega wątpliwości, iż Wielkanoc na Mazowszu to szereg niezwykłych i pięknych tradycji. Niestety nie wszystkie z nich przetrwały, nieliczne towarzyszą nam współcześnie” – anonsuje wystawę sierpecki skansen. Zachęcając do odwiedzenia ekspozycji podkreśla: „Przed zwiedzającym wystawę otwierają się drzwi do przeszłości ...”.
Jak zapowiada Muzeum Wsi Mazowieckiej, 14 kwietnia, podczas plenerowej imprezy „Niedziela Palmowa w skansenie” jej uczestnicy wybiorą najpiękniejsza palmę zgłoszoną na zorganizowany przez tę placówkę konkurs - prace trzeba dostarczyć do 8 kwietnia, laureaci otrzymają nagrody.
Organizatorzy konkursu podkreślają, że zadaniem jego uczestników „jest wykonanie tradycyjnej palmy wielkanocnej z wykorzystaniem wyłącznie tworzyw naturalnych, z wyjątkiem chronionych gatunków roślin”, której długość nie powinna przekroczyć 3 metrów – „prace mogą tworzyć zarówno grupy, jak i samodzielni wykonawcy”.
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu działa od lat 70. XX wieku. Obecnie zajmuje ok. 60 ha, gdzie znajduje się m.in. kilkanaście obiektów, zagród z przełomu XIX i XX wieku oraz inne zabytkowe budynki, w tym kościół, kuźnia czy karczma. W plenerach i wnętrzach historycznych obiektów skansenu powstawały znane filmy, jak np. „Ogniem i Mieczem”, „Szwadron”, „Pan Tadeusz” oraz „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”.
Placówka organizuje cykliczne projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, opowiadające o codziennym życiu mazowieckiej wsi w ciągu całego roku – najbliższe wydarzenie to „Powitanie wiosny w skansenie”, 21 marca, ukazujące ludowe obrzędy związane z pożegnaniem zimy i budzeniem się przyrody do życia; chętni do udziału w imprezie muszą wykonać słomianą kukłę „Marzanny”. (PAP)
mb/ agz/