Do 17 marca potrwa amerykański SXSW - festiwal z pogranicza muzyki, sztuki i gier komputerowych. Biorą w nim udział twórcy z Polski - wystąpią Trupa Trupa i Stefan Wesołowski, swoją instalację pokazuje panGenerator.
"Presję czuliśmy w zeszłym roku. Teraz liczymy na dużo spokojniejszy występ. Chcemy poznać naszych wydawniczych partnerów, zagrać dobre koncerty" – powiedział PAP poeta, lider zespołu Trupa Trupa Grzegorz Kwiatkowski.
Trupa Trupa wystąpiła już na festiwalu SXSW w Teksasie w zeszłym roku. Dziennikarz magazynu "Rolling Stone" uznał ich koncert za jeden z najlepszych na całym festiwalu. Konkurencja jest spora, bo na amerykańskim interdyscyplinarnym festiwalu występuje kilkuset muzyków z całego świata. Znakomite opinie o ich amerykańskich koncertach oraz recenzje płyt w magazynach muzycznych (m.in. "Pitchfork") zwróciły na nich uwagę szefów amerykańskiej wytwórni Sup Pop. Tej samej, która przed laty wydawała płyty m.in. takich wykonawców jak Nirvana czy Soundgarden. Teraz Trupa Trupa powraca na SXSW z kontraktem z Sub Pop na wydanie nowej płyty. W Austin gdański zespół wystąpi 14 i 15 marca.
Polską muzyczną reprezentację uzupełnia Stefan Wesołowski, który na festiwalu wystąpi 15 marca - solo oraz w duecie Nanook Of The North. Wesołowski to skrzypek, kompozytor, producent i absolwent francuskiej Academie Musicale de Villecroze. Od 2014 roku współpracuje z brytyjską wytwórnią Mute, która wydaje płyty Nicka Cave’a czy Depeche Mode. Wesołowski jest również autorem muzyki do spektakli teatralnych i filmów. Wraz z Michałem Jacaszkiem napisali muzykę do "Sali Samobójców" Jana Komasy. Wesołowski jest również autorem muzyki do nominowanego do nagrody BAFTA "Listen to Me Marlon" w reżyserii Stevana Rileya.
Przez cały czas trwania festiwalu SXSW można zobaczyć dwie instalacje kolektywy panGenerator. Nawiązująca do kultury selfie instalacja "Hash2ash" po raz pierwszy pojawiła się na wystawie "TEEN-AGE" w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Druga instalacja "Apparatum" - inspirowana Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia – wykonana została na zlecenie Instytutu Adama Mickiewicza, który od lat pomaga polskim artystom zaistnieć na festiwalu SXSW.
Jak poinformował Instytut Adama Mickiewicza w komunikacie prasowym, w tym roku nie zabraknie tam także polskiej reprezentacji w dziedzinie gier komputerowych: "Gry +Rustler+ studia Jutsu Games oraz +Liberated+ Atomic Wolf zakwalifikowały się do konkursu na rozwój projektów Gaming Pitch Competition, a +Tap! Tap! Kingdom+ Vixa Games i +60 Parsecs+ Robot Gentleman powalczą o nagrodę Gamer’s Voice Award w dwóch kategoriach: gra mobilna i gra wideo”.
SXSW (South by Southwest) odbył się po raz pierwszy w 1987 roku. W ciągu kilku lat rozrósł się do wielodniowego, interdyscyplinarnego globalnego wydarzenia łączącego różne dziedziny sztuki. Na imprezie w ostatnich latach pojawiali się m.in. Lady Gaga, Bruce Springsteen, Bill Murray, Barack Obama i Elon Musk. Z Polski gościli tam już chociażby Monika Brodka i zespół Hańba!.
Festiwal potrwa do 17 marca. (PAP)
autor: Wojciech Przylipiak
wbp/ agz/